Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská mutace koronaviru bude na světě brzy dominantní, tvrdí britská vědkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Londýn Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností bude časem převládat na celém světě. V rozhovoru se stanicí BBC to dnes řekla britská mikrobioložka Sharon Peacocková. Podle ní se budou muset vědci různými variantami viru SARS-CoV-2 zabývat ještě nejméně deset let.

Podle Peacockové, která stojí v čele britského programu zaměřeného na odhalování mutací, nyní vakcíny na takzvanou britskou variantu koronaviru účinkují. I nová varianta ale začíná mutovat, což by podle Peacockové mohlo v budoucnu ohrozit účinnost očkování.

Na světě se zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské jsou to i jihoafrická a brazilská. Všechny jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh covidu-19, ale zatím není jasné.

Podle Peacockové britská mutace s největší pravděpodobností nakonec „zaplaví svět“ a převládne. Dosud se varianta objevená poprvé v hrabství Kent prokázala v pěti desítkách zemí světa včetně Česka.

Mutování virů je podle Peacockové běžné a jen některé mutace mají zvláštní vlastnosti, kvůli kterým se například stávají nakažlivějšími. Právě ty je třeba podle mikrobioložky sledovat. „To bude podle mě zapotřebí dělat ještě aspoň deset let,“ uvedla.

Agentura Reuters připomněla, že vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca jsou podle studií proti britské mutaci koronaviru účinné.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...