23. října 2019 10:47, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská policie našla v bulharském kamionu 39 mrtvých těl. Měl být registrován ve Varně irskou občankou

Kamion v průmyslové zóně Waterglade na jihovýchodě Anglie, v němž britská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion v průmyslové zóně Waterglade na jihovýchodě Anglie, v němž britská... | foto: Reuters

Britští vyšetřovatelé se domnívají, že návěs kamionu, ve kterém bylo nalezeno 39 lidských těl, se do Anglie dostal v noci na středu z belgického přístavu Zeebrugge. Ve středu odpoledne to uvedla policie východoanglického hrabství Essex, podle jejíž původní teorie celý kamion dorazil na britskou pevninu přes velšský přístav Holyhead. Vyšetřovatelé také nyní mají za to, že tahač přijel do Anglie ze Severního Irska.

Vozidlo se našlo v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Policii přivolali záchranáři dnes kolem 02:40 SELČ. Kdo upozornil na kamion je, není jasné. Okolí místa hrůzného nálezu policie uzavřela.

Kamion s 39 mrtvými těly nalezený v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie.
Místo v průmyslové zóně Waterglade na jihovýchodě Anglie, kde britská policie...

„Domníváme se, že kamion je z Bulharska a do země přijel v sobotu 19. října v Holyheadu,“ uvedla policie v prohlášení ještě před vyjádřením bulharských úřadů. Přístav Holyhead leží na velšském ostrově Anglesey, asi sto kilometrů východně od irského hlavního města Dublinu. Podle prvotních informací byla v nákladním prostoru kamionu těla 38 dospělých a jednoho teenagera. Úřady nařídily pitvy těl.

Pětadvacetiletého řidiče policie zadržela kvůli podezřením z vraždy. List The Guardian s odkazem na místní policii a lokální zdroje napsal, že by se mohlo jednat o Mo Robinsona ze severoirského města Portadown. Ten na svém facebookovém profilu uvádí, že je řidičem kamionu a na fotografiích pózuje v kabině, která některými detaily odpovídá fotografiím dnes nalezeného tahače s mrtvými těly.

„Totožnost obětí zjišťujeme, předpokládám ovšem, že to může být dlouhý proces,“ uvedl zástupce policie Andrew Mariner. Na otázku, zda se jednalo o migranty, policie neodpověděla.

Bulharské ministerstvo zahraničí podle zpravodajského webu 24 časa sdělilo, že kamion byl registrovaný ve Varně na firmu, kterou vlastní irská občanka. Předseda vlády Bojko Borisov ale nedlouho poté uvedl, že vozidlo od roku 2017 nebylo v Bulharsku.

Kancelář belgického federálního prokurátora oznámila, že ve věci zahájila své vlastní vyšetřování. „Zatím nevíme, jak dlouho byl kamion v Belgii,“ uvedl mluvčí prokuratury. „Mohou to být hodiny či dny. Zatím zkrátka nevíme,“ dodal.

„Zděšení“ nad nálezem v Essexu vyjádřil premiér Boris Johnson. Prohlásil, že je v myšlenkách s těmi, kdo zemřeli, i s jejich blízkými. Zároveň uvedl, že ministerstvo vnitra ho o případu pravidelně informuje a že hodlá spolupracovat s policií při objasnění tragédie.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že je tragickým incidentem „šokována a zarmoucena“. „Policie zatkla jedince a my jí nyní musíme dát prostor pro vyšetřování,“ dodala ministryně.

Konzervativní poslankyně Jackie Doyleová-Priceová, která zastupuje v parlamentu obvod, v němž město Grays leží, označila zprávy o smrti 39 lidí za „odporné“. „Obchodování s lidmi je ohavný a nebezpečný byznys... Doufejme, že policie dostane vrahy před soud,“ uvedla.

Neortodoxní trasa

Zástupce severoirské Asociace pro nákladní dopravu (FTA) Seamus Leheny agentuře Reuters řekl, že trasa je velmi „neortodoxní“, pokud by kamion jel z Bulharska do Británie. Musel by totiž zjevně přijet nejprve do Irska a poté přejet trajektem do britského přístavu Holyhead. Výběr trasy mohly podle Lehenyho ovlivnit zvýšené kontroly v přístavech Dover na jihovýchodě Anglie a ve francouzském Calais.

„Mohli si myslet, že bude jednodušší dostat se sem z Cherbourgu nebo Roscoffu přes Rosslare a pak po silnici do Dublinu,“ uvedl Leheny. Cherbourg a Roscoff jsou francouzské přístavy, Rosslare leží na jihovýchodě Irska. „Je to velká oklika a přidá den cesty navíc,“ dodal zástupce FTA.

Dnešní případ připomíná kauzu z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů. Pokus o ilegální překonání hranic přežili tehdy jen dva migranti. V roce 2015 se v Rakousku v odstaveném chladírenském voze, který přijel z Maďarska, našlo 71 mrtvých uprchlíků.

Mrtví v Essexu - třetí nejhorší tragédie svého druhu v Evropě

71 - 27. srpna 2015 - Na dálnici A4 u rakouské obce Parndorf, která leží asi 50 kilometrů od Vídně a 25 kilometrů od Bratislavy, byl nalezen odstavený chladírenský vůz z 71 mrtvými těly v pokročilém stadiu rozkladu. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru auta pravděpodobně udusili. Zahynulo 29 Iráčanů, 21 Afghánců, 15 Syřanů a pět lidí z Íránu, u jedné oběti se totožnost zjistit nepodařilo. Celkem zemřelo 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Protože zemřeli ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko. Afghánský vůdce gangu převáděčů lidí a tři bulharští spolupachatelé byli letos v červnu odsouzeni na doživotí. Soud tak zpřísnil rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let.

58 - 19. června 2000 - Mrtvá těla 58 udušených čínských uprchlíků byla nalezena v nákladním vozu s nizozemskou poznávací značkou v britském přístavu Dover. Britský soud v dubnu následujícího roku odsoudil nizozemského řidiče za neúmyslné zabití ke 14 letům odnětí svobody a soud v Rotterdamu v květnu odsoudil k 30 měsícům až devíti letům vězení sedm členů převaděčské skupiny.

39 - 23. října 2019 - Třicet devět mrtvých těl nalezla britská policie v kamionu v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie. Jejich totožnost zatím policisté nezjistili, informovala britská média. Řidiče nákladního vozu policie již zadržela, je jím 25letý muž ze Severního Irska. Kamion přijel do Británie zřejmě z Bulharska.

18 - 15. července 1995 - Maďarská policie objevila 18 rozkládajících se těl v kamionu zaparkovaném u města Györ v západním Maďarsku. Automobil s bulharskou poznávací značku přijel z Rumunska. Řidič kamion opustil a uprchlíky nechal v neprodyšně uzavřeném prostoru. Devatenáct Srílančanů přežilo.

8 - 8. prosince 2001 - Těla osmi ilegálních imigrantů byla objevena v nákladním kontejneru u irského města Wexfordu. Uprchlíci, kterých dohromady cestovalo 13, pravděpodobně pocházeli z Rumunska, Turecka a Arménie. Kontejner byl vypraven z Milána a cestoval přes Německo do belgického přístavu Zeebrugge, odkud ho loď dovezla do Irska.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.