18. června 2016 7:11, aktualizováno  17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jmenuji se smrt zrádcům‘, řekl obviněný z vraždy poslankyně Coxové u soudu

Pietní místo v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní místo v Londýně. | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie oficiálně obvinila dvaapadesátiletého Thomase Maira z vraždy poslankyně Jo Coxové. V sobotu Mair poprvé předstoupil před soud v londýnském Westminsteru, kde podle médií prohlásil, že zrádcům patří smrt. Britští politici v této souvislosti vyzývají ke změně agresivního tónu před nadcházejícím referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

„Jmenuji se smrt zrádcům, svobodu Británii,“ řekl Mair, když ho soud požádal, aby sdělil své jméno. Jen o několik hodin dříve si vyslechl oficiální obvinění. „Vzhledem ke jménu, které nám právě sdělil, by ho měl prohlédnout psychiatr,“ uvedla soudkyně. Znovu by měl Mair před soudem stanout v pondělí.

„Právě jsme obvinili muže z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, držení střelné zbraně s úmyslem spáchat trestný čin a držení útočné zbraně,“ uvedla v prohlášení policie v hrabství West Yorkshire. Mair podle vyšetřovatelů jednal pravděpodobně sám.

Jednačtyřicetiletou Coxovou napadl vrah ve čtvrtek v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu poblíž Leedsu. Nejprve po ní třikrát vystřelil a pak ji zasadil několik ran nožem.

Podle některých britských médií nese vinu na vraždě agresivní tón kampaně před
referendem o budoucnosti Británie v Evropské unii, které se bude konat 23. června. Coxová podporovala setrvání Británie v EU.

K uctění památky Coxové se mimořádně sejde parlament

Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie především), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. Představitelé hnutí se od vraždy ale distancovali a uvedli, že by vrah měl být za trest „oběšen na nejbližším sloupu“. Policii Mair při zadržení řekl, že je „politický aktivista“.

Vražda Jo Coxové Británií otřásla. Soustrast rodině vyjádřili přední britští i světoví politici. Tábory bojující pro i proti takzvanému brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, zrušily všechny akce, které se měly v sobotu konat. Kampaň obnoví zřejmě v neděli. V pondělí se k uctění památky Coxové mimořádně sejde britský parlament.

Smrt Coxové rozvířila i debatu před čtvrtečním referendem o setrvání v Evropské unii. Například nedávno zvolený starosta Londýna Sadiq Khan vyzval ke změně agresivního tónu v debatě o brexitu. Současná diskuze se podle něj nese v atmosféře „nenávisti, jedu, negativity a cynismu“.

Bývalý britský premiér Gordon Brown v sobotu v komentáři v listu The Guardian napsal, že „referendum vždy bylo o něčem víc než jen o Evropě“. „Bylo vždy o tom, jakou Británií jsme a jakou chceme být,“ dodal s tím, že někteří se snaží si referendum uzurpovat a omezit ho na hlasování o imigraci.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.