16. listopadu 2017 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská policie: Konečný počet obětí požáru Grenfell Tower je 71

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Hořící věžák a komínový efekt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící věžák a komínový efekt. | foto: Reuters

LONDÝN Konečný počet obětí červnového požáru výškového bytového domu Grenfell Tower v Londýně je 71. Oznámila to londýnská policie. Poslední dvě oběti byly identifikovány tento týden a už nikdo se nepohřešuje, potvrdila policie. Bilance obětí zahrnuje i mrtvě narozené dítě ženy, která se při požáru nadýchala kouře a byla hospitalizována. Policie dosud odhadovala počet mrtvých na zhruba 80.

Bilance obětí byla snížena kvůli komplikované identifikaci obětí a nezvěstných. Někdo byl označen za pohřešovaného několikrát, někdo zase omylem a několik lidí chtělo zmást úřady a získat odškodnění za domněle mrtvé příbuzné. Některé osoby byly evidovány pod různými jmény.

Policie dále uvedla, že 223 lidem se podařilo před požárem ze 14. června uprchnout. Noční požár propukl v lednici v jednom z bytů a poté se rychle rozšířil po celé 24podlažní budově obývané převážně sociálně slabšími lidmi. Podle expertů k rychlému šíření plamenů přispěl i nevhodně zvolený izolační obklad budovy ve správním obvodu Kensington a Chelsea.

Pohled do zdevastovaných bytů.
Hasiči odpočívají u Grenfell Tower.

Mnoho přeživších si stěžovalo na pomalou identifikaci obětí a určení konečného počtu mrtvých. Podle policie však byla identifikace velmi obtížná vzhledem k stavu pozůstatků po obrovskému žáru, který zničil budovu.

Stuart Cundy vedení londýnské policie ve čtvrtek řekl, že týmy policejních specialistů, soudních antropologů, archeologů a dentálních expertů „posunuly hranice vědeckých možností identifikace lidí“.

Policie potvrdila, že v souvislosti s požárem zvažuje obvinění jednotlivců i firem z neúmyslného zabití. Kromě toho bylo v září zahájeno veřejné vyšetřování týkající se nedostatků a dodržování pravidel při stavbě nebo údržbě domu.

Nejtragičtější požár v Británii za několik desetiletí vyvolal v Británii debatu o sociální nerovnosti a zanedbávání sociálního bydlení.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz