17. září 2017 9:29, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská policie zadržela kvůli útoku v metru druhého muže

Vyšetřovatelé na místě útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé na místě útoku. | foto: Reuters

LONDÝN Britská policie zadržela v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru již druhého podezřelého. Jednadvacetiletý muž byl v sobotu večer zadržen na západním londýnském předměstí Hounslow a je ve vazbě, sdělila v neděli policie médiím. Policisté prohledali i byt na nedalekém předměstí Stanwell a v reakci na pokrok ve vyšetřování Británie snížila stupeň rizika teroristického útoku na druhý nejvyšší.

Úřady zatím nemají důkaz, že za útokem stála teroristická organizace Islámský stát (IS), která se k činu přihlásila.

Za výbuchem podomácku vyrobené nálože, která ve vlaku ve stanici metra Parsons Green zranila 30 lidí, je podle úřadů zřejmě více než jeden pachatel. Už v sobotu ráno skončil v cele osmnáctiletý mladík, kterého policie dopadla v přístavu Dover na jihu Anglie.

Ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli v rozhovoru s televizí BBC řekla, že patrně nešlo o čin „osamělého vlka“. Policisté podle ní dosud nenašli důkaz, že pachatelé jsou napojeni na IS. Vyšetřovatelé se pokoušejí zjistit, jakým způsobem se zradikalizovali ti, kteří stáli za útokem, dodala Ruddová.

Policisté v sobotu oznámili, že přes dopadení prvního podezřelého pokračují v pátrání. Z taktických důvodů nezveřejnili snímek z bezpečnostní kamery ani neuvedli identitu možného pachatele. Ani u jednoho ze zadržených není známo, jakou roli při útoku jim policie přisuzuje.

Britské úřady v neděli po necelých 48 hodinách snížily stupeň teroristické hrozby z „kritického“ na „vážný“. Na bezpečnost v ulicích nicméně stále dohlížejí stovky vojáků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz