Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britská policie zadržela kvůli výbuchu v metru osmnáctiletého mladíka. V ulicích hlídkují vojáci

Svět

  11:00aktualizováno  21:01
LONDÝN - Britská policie v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru zadržela osmnáctiletého mladíka. Podezřelého muže policisté objevili v přístavní zóně města Dover na jihu Anglie. Podle policie jde o významný posun ve vyšetřování, v zemi ale dál platí nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Do pátrání jsou zapojeny stovky policistů.  Podle britská ministryně vnitra je zatím příliš brzy na to říct, zda ti, kteří stáli útokem, jsou úřadům známi.

Incident se odehrál ve stanici Parsons Green v Západním Londýně. foto: Reuters

„Ačkoli nás těší dosažený pokrok, vyšetřování stále pokračuje a nejvyšší stupeň ohrožení zůstává,“ uvedl v prohlášení koordinátor protidrogové policie Neil Basu, jehož cituje agentura Reuters. Policie podle něj nebude z taktických důvodů o podezřelém sdělovat žádné podrobnosti.

Británie v pátek večer zvýšila ohrožení terorismem na nejvyšší stupeň, což znamená, že v zemi aktuálně hrozí teroristický útok. Premiérka Theresa Mayová zároveň oznámila, že na některých potenciálně rizikových místech nahradí policisty při ostraze vojáci.  Ti mají navíc uvolnit policii ruce  k zátahu na strůjce útoku.

Policie nevylučuje účast více osob na útoku

Britská policie je stále otevřená možnosti, že za páteční útok v londýnském metru je zodpovědná víc než jen jedna osoba. Podle médií to v sobotu večer řekl představitel protiteroristického útvaru policie Neil Basu. Při útoku byly zraněny tři desítky lidí, nikdo z nich nezemřel.

„Pokračujeme v několika vyšetřovacích verzích, a to velkým tempem,“ prohlásil Basu. „Naší prioritou je... identifikovat a lokalizovat jiné možné podezřelé osoby,“ dodal.

Basu k tomu večer řekl, mladík byl zadržen ráno v části přístavu, ze které se odplouvá. Dodal, že při zásahu byl přístav částečně evakuován a že policisté při prohledávání prostoru našli blíže neurčené věci.

‚Významné‘ operace celý týden

Policisté podle listu The Guardian zřejmě našli stopu v záznamech z bezpečnostních kamer v metru a pátrají po člověku s igelitovou taškou ze supermarketu Lidl, v níž byla patrně umístěna bomba.

Starosta Londýna Sadiq Khan uvedl, že „významné“ policejní operace budou probíhat po celý víkend. Rovněž policii poděkoval se slovy: „Jsou tam, aby nás udrželi v bezpečí.“

Zatím je příliš brzy na to říct, zda ti, kteří stojí za pátečním útokem v londýnském metru, jsou úřadům známi. Po schůzce vládního výboru pro krizové situace COBRA to v sobotu prohlásila britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

Ruddová po zasedání výboru COBRA také řekla, že je třeba mimo jiné zjistit, jak zadržený mladík dokázal shromáždit materiál k výrobě bomby. Uvedla také, že stav ohrožení terorismem nadále zůstává na nejvyšším stupni.

Prohledávání objektu v Sunbury

Britská policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve vlaku londýnského metra v sobotu prohledala objekt v Sunbury na předměstí metropole. Bez bližších podrobností uvedla, že z preventivních důvodů byla v okolí provedena evakuace. Zpravodajská stanice BBC oznámila, že akci provádějí ozbrojení policisté.

„Na místě byly ve stometrové vzdálenosti vytvořeny policejní kordony s cílem usnadnit operaci metropolitní police, jíž poskytuje podporu policie ze Surrey,“ citovala agentura Reuters z policejního prohlášení.

Stanice metra Parson's Green, kde došlo k teroristickému útoku.
Žena s dcerkou jdou k záchranářskému vozu po výbuchu v metru.

Útok byl spáchán v pátek ráno ve vlaku metra ve stanici Parsons Green, kde částečně explodovala podomácku vyrobená nálož. Trasa District Line byla znovu otevřena v pátek večer, samotná stanice v sobotu nad ránem.

Podle serveru britské televize BBC policie od útoku vyslechla 45 očitých svědků, přitom od veřejnosti obdržela na 77 fotografií a videí.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat