28. května 2017 22:33, aktualizováno 29. 5 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská kontrarozvědka má problém. Nereagovala na informace, že Abedi je extremista

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Snímek předpokládaného pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek předpokládaného pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru.... | foto: Reuters

MANCHESTER Britská kontrarozvědka MI5 zahájila vyšetřování, proč nezareagovala na upozornění, že sebevražedný útočník z Manchesteru Salman Abedi má extremistické názory. Abedi minulé pondělí zavraždil na koncertě 22 lidí včetně dětí.

„Vyšetřování by mělo najít odpovědi, jaké si vzít ponaučení z toho, jak MI5 posuzovala Abediho,“ sdělil utajený zdroj, který citovala agentura Reuters.

Před útokem patřil britský muslim Abedi, jehož rodiče pocházeli z Libye, k jednomu z 20 tisíc radikálů, o němž kontrarozvědka MI5 věděla. Podle zdroje agentury Reuters ale nebyl mezi třemi tisíci podezřelých, které agenti sledovali.

Zpravodajský server BBC News napsal, že britská kontrarozvědka MI5 byla nejméně třikrát upozorněna na to, že sebevražedný atentátník Salman Abedi má extremistické názory. MI5 podle serveru nyní zahájí vyšetřování toho, jak po těchto varováních postupovala. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové je vnitřní vyšetřování MI5 "prvním správným krokem“.

Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Podle BBC News volali dva lidé, kteří ho znali v době jeho studií, kvůli jeho radikálním postojům na protiterostickou horkou linku.

Minuta ticha v Londýně.
Královna Alžběta II. mluví s personálem nemocnice, která přijala oběti útoku v...

Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem v Manchesteru, při kterém sebevražedný atentátník minulý týden zabil 22 lidí, zadržela dalšího člověka. Policie na twitteru uvedla, že posledním zadrženým je 23letý muž, který byl dopaden v jihoanglickém městě Shoreham-by-Sea. Ve vazbě je podle vyšetřovatelů v současné době 14 lidí.

Policie k nynějšímu zátahu uvedla, že muž je podezřelý z trestných činů, které jsou v rozporu s protiteroristickým zákonem.

Od atentátu, který se stal před týdnem v pondělí po hudebním koncertě, policie zadržela celkem 16 lidí, dva z nich ale později bez obvinění propustila.

MI5 byla založená v roce 1909, aby chránila zemi před německými špiony před první světovou válkou. V současnosti patří mezi hlavní náplně služby boj s terorismem, v MI5 pracuje kolem čtyř tisíc zaměsnanců.

ČTK
  • 21Diskuse

Najdete na Lidovky.cz