Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
22. ledna 2017 10:57, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První Trumpův zahraniční host bude Mayová. Nebudu se bát ohradit, říká britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se příští týden v pátek setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle agentury AP to oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Mayová bude prvním zahraničním státníkem, který navštíví USA od Trumpova příchodu do Bílého domu.

Sama Mayová stanici BBC řekla, že usiluje o „zvláštní vztahy“ s Washingtonem a na schůzku se těší, ale „nebude se bát“ ohradit se vůči Trumpovi, pokud bude jeho výroky či kroky považovat za nepřijatelné.

Donald Trump podepisoval první dokumenty v Oválné pracovně.
Donald Trump podepisuje dokument - ilustrační foto.

Americký prezident, jehož matka pocházela ze Skotska, nešetří vůči britské vládě projevy náklonnosti v souvislosti s jejími přípravami na odchod z Evropské unie. Mayová v nedávném projevu upozornila, že brexit bude nekompromisní.

Podle zpravodajského serveru BBC News bude pravděpodobně jedním z hlavních bodů jednání obou představitelů dohoda o volném obchodu mezi USA a Británií po brexitu. Dalšími předpokládanými tématy rozhovoru Trumpa a Mayové by měly být NATO, Evropská unie, obrana a Rusko, napsal server BBC News.

Média už upozorňují na podobnost vztahů mezi někdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a britskou expremiérkou Margaret Thatcherovou v 80. letech.

Mayová dala najevo, že zvláštní vztahy mezi oběma státy jí umožní nastolovat i nepříjemné otázky, například pokud jde o obranu ženských práv, za která se v sobotu na obou stranách Atlantiku demonstrovalo.

„Už jsem říkala, že některé výroky Donalda Trumpa ohledně žen byly nepřijatelné, za některá se sám omluvil,“ řekla.

Při schůzce s novým šéfem Bílého domu míní na adresu role žen učinit jasné prohlášení. Mayová připomněla, že ženy bránila i svou prací při zavádění nových zákonů o obchodu s lidmi a o domácím násilí.

Trumpův inaugurační projev pokládá za „jasné poselství“ ohledně kladení důrazu především na Ameriku. Připomněla však, že všichni vůdci považují zájmy vlastní země za hlavní. Příliš ji neznepokojuje ani Trumpova protekcionistická rétorika ohledně obchodu, což objasnila tím, že prezident dal jasně najevo, že chce silné vztahy s Británií a že stojí o dohodu o volném obchodu. Ten sama pokládá za pilíř rostoucí prosperity, avšak uznává, že hospodářské výhody globalizace je nutné šířeji rozložit. Míní také s Trumpem spolupracovat ohledně NATO a porážky terorismu.

Amerického prezidenta by ráda uvítala na návštěvě Británie, ale pozvání je striktně věcí Buckinghamského paláce.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!