Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Britská vláda chce, aby úředníci používali Twitter

Svět

  19:51
LONDÝN - Britská vláda chce, aby její zaměstnanci šli s dobou. Měli by proto začít víc využívat moderní technologie a měli by takzvaně twittovat. Podle agentury AP kabinet zveřejnil dnes návod k použití twitteru pro úředníky.

Twitter foto: Reprofoto

Twitter je další cesta do takzvaných sociálních sítí, které vznikají na internetu. Díky němu mohou lidé na svou profilovou stránku a na stránky svých "odběratelů" posílat například přes SMS krátké blogové příspěvky - takzvané tweety, a to maximálně o délce 140 znaků.

Mohou také číst vzkazy jiných. Služba vznikla v roce 2006. Některé celebrity díky ní získaly davy příznivců. K moderátorce Oprah Winfreyové se připojily dva miliony fanoušků, k herci Ashtonu Kutcherovi tři miliony, prezident Barack Obama jich měl 1,8 milionu. Vlády některých zemí touto cestou chtějí oslovit voliče.

Britský vládní návod na využívání bezplatné internetové služby kratičkých sdělení a vzkazů má 20 stran a obsahuje přes 5000 slov. Neil Williams z vládního odboru inovací, odkud "kuchařka" pochází, uznává, že dvě desítky stránek jsou "trošku přes míru". Dodává ale, že byl překvapen, "kolik je toho ke sdělení".

V materiálu se zaměstnanci dozvědí, že jejich twittování by mělo být "lidské a důvěryhodné" a psané "neformální hovorovou angličtinou". Dokument doporučuje, aby denně vyprodukovali tak mezi dvěma až deseti zprávami neboli tweety. Mezi nimi by měl být nejméně půlhodinový odstup.

Podle návodu se twitter může používat ke všemu od oznámení až po poznámky ministrů. V krizové situaci by se pak mohl stát "prvotním kanálem" komunikace s voliči. Materiál ale varuje před používáním twitteru k vedení kampaně. Poznamenává navíc, že i když "twittování může být občas zábavné", mělo by se držet vládní linie. Podotýká, že nový prostředek nemá fungovat jako "velký bratr" a nemá vysledovat připojené uživatele.

Podle AP je návod zatím posledním vládním pokusem o proniknutí na internet a do sociálních sítí. Někteří politici službu prý už používají. Britského premiéra Gordona Browna přitom opozice nazývá "analogovým politikem v digitální době". Materiál uvádí, že se vláda musí nyní smířit s tím, že "se objeví kritika" jejích snah. Podle některých dvacetistránkový návod na použití krátkých zpráv totiž velmi dobře dokládá, jak si vlastně vládní úředníci s moderními technologiemi rozumějí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!