26. ledna 2017 14:19, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská vláda představila zákon k brexitu. Podle opozice je 5 dní na projednání ostuda

Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie. | foto: Reuters

LONDÝN Britská vláda ve čtvrtek v parlamentu představila návrh zákona ke spuštění procesu, jež povede k odchodu země z Evropské unie. O normě, která má podle BBC pouhých 133 slov, začnou poslanci jednat v úterý 31. ledna. Vyjádření parlamentu k zahájení takzvaného brexitu, které vláda plánuje na konec března, nařídil v úterý nejvyšší soud.

„Věřím, že parlament, který schválil referendum (o brexitu), bude rozhodnutí britského lidu respektovat a zákon rychle schválí,“ řekl poslancům ministr pro brexit David Davis s odkazem na červnové lidové hlasování, v němž se Britové vyslovili pro rozluku s unií.

Zákon bude Dolní sněmovna projednávat i ve středu, pak se jím budou zabývat příslušné výbory a 8. února by měli poslanci text schvalovat. Poté zákon poputuje do Sněmovny lordů a ke královně.

Skutečnost, že parlament má mít na projednání zákona celkem jen pět dnů, ve čtvrtek kritizovali opoziční poslanci. Označovali to za nepřijatelné, „ostudu“ a „pohrdání parlamentem“. Vládní poslanci ale argumentovali tím, že zákon má pouhé dva odstavce.

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer ve čtvrtek uvedl, že jeho Labouristická strana bude mimo jiné usilovat o schválení dodatku k zákonu, který stanoví, že vláda premiérky Theresy Mayové musí poslancům podávat pravidelné zprávy o rozhovorech s Bruselem v intervalu „ne delším než dva měsíce“.

Britská premiérka Theresa Mayová během proslovu o řešení brexitu.
Zástupce britské diplomacie při EU Ivan Rogers na povrexitovém summitu v červnu...

Labouristé ale už dříve slíbili, že zákon blokovat nebudou. Vůdce strany Jeremy Corbyn do něj chce nicméně prosadit dodatek požadující záruku přístupu na jednotný trh a ochranu pracovníků. Své návrhy hodlá představit také Skotská národní strana (SNP).

Ministr pro brexit Davis ve čtvrtek odmítl upřesnit termín, kdy vláda v parlamentu zveřejní takzvanou bílou knihu, v níž nastíní své plány týkající se brexitu. To dlouho požadovali především opoziční poslanci, ale i někteří konzervativci, a Mayová s představením dokumentu ve středu souhlasila.

V parlamentu však ve čtvrtek zazněly požadavky, aby vláda bílou knihu zveřejnila ještě před tím, než se poslanci začnou zabývat brexitovým zákonem. Davis v této souvislosti uvedl, že dokument bude „zveřejněn co nejdříve to půjde“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz