Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
3. září 2019 16:54, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská vláda ztratila těsnou většinu v Dolní sněmovně. Jeden z poslanců přeběhl

Boris Johnson (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson (vpravo) | foto: Reuters

Londýn Britská vláda premiéra Borise Johnsona v úterý ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee. S odvoláním na prohlášení, které Lee vydal, o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů.

Pracovní většina vlády se po srpnových doplňovacích volbách ztenčila na jediný hlas. Odchodem Leeho přišla Johnsonova vláda o většinu v parlamentu před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Ztráta početní většiny ale neznamená, že by vláda automaticky padla, připomněla agentura DPA.

„Dospěl jsem k závěru, že není možné, abych jako konzervativní poslanec sloužil svému obvodu a své zemi v jejich nejlepším zájmu,“ uvedl Lee v prohlášení. Konzervativní vláda premiéra Johnsona podle něj „agresivně“ usiluje o „zničující brexit“ a zbytečně ohrožuje životy a živobytí lidí a vystavuje Spojené království riziku, že se rozpadne. Johnsonova vláda podle Leeho také „podkopává hospodářství, demokracii a roli (Británie) ve světě“.

V úterý odpoledne se sešli poslanci britské Dolní sněmovny na první schůzi po letní přestávce. Svého mandátu se nejprve ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tím připravila o jedno křeslo v parlamentu a vládní většinu ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová dnes složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení uvedla, že Lee sdílí s členy její strany odhodlání „zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně“.

V Dolní sněmovně je nyní podle BBC 309 hlasujících konzervativců, jejichž menšinový kabinet podporuje deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Dohromady tak mají 319 hlasů. Proti nim nyní stojí 320 hlasů opozice. Z 650 členů Dolní sněmovny jedenáct poslanců nehlasuje. Severoirská republikánská strana Sinn Féin (sedm poslanců) se zasedání parlamentu v Londýně léta neúčastní, tradičně nehlasují také předseda sněmovny a jeho tři zástupci (nyní dva konzervativci a dva labouristé).

Johnson: Brexit s dohodou je pravděpodobnější

Šance na brexitovou dohodu s EU v posledních týdnech po jednáních s unijními představiteli vzrostla, řekl v úterý britský premiér Boris Johnson poslancům před klíčovým střetem ohledně dalšího vývoje britského odcházení ze společenství. Pokud parlament zablokuje možnost brexitu bez dohody, veškerý pokrok přijde vniveč a oslabí to vyjednávací pozici Londýna, dodal Johnson. Členy Dolní sněmovny vyzval, aby zamýšlený návrh zákona proti brexitu bez dohody neschválili.

„Každý v této vládě dohodu chce,“ prohlásil Johnson a zopakoval, že Spojené království odejde z EU 31. října stůj co stůj, tedy i bez dohody. Zákon proti brexitu, o kterém chtějí poslanci usilující o zablokování neřízené rozluky ve středu hlasovat, podle něj zemi „donutí prosit o další bezúčelný odklad“.

Ministerský předseda poslancům připomněl, že v minulosti třikrát odmítli dohodu o podmínkách odchodu z EU, kterou dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová. Stalo se tak především kvůli takzvané irské pojistce, která má zajistit hladký režim na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskem. Johnson ji v úterý opět označil za nedemokratickou a ujistil, že existují „funkční alternativy“ k tomuto opatření. O nové dohodě chce s EU jednat na summitu 17. října.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

P. Haraším 046 9:11 4.9.2019
P. Haraším 046 8:41 4.9.2019
A. Novák 57 dní do brexitu... 6:36 4.9.2019
P. Haraším 046 to máte z vaší oblíbené rt? 9:12 4.9.2019