Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britské komando udeřilo na bunkr Islámského státu - maskované v burkách

Svět

  13:00
Komando britských speciálních sil SAS provedlo riskantní operaci v samém srdci Islámského státu. Do přísně střežené Rakky proniklo v přestrojení: vojáci se zahalili do burek a v přestrojení za ženy islamistů zaútočili na základnu místního vůdce. Na první pohled primitivní lest slavila velký úspěch, informoval britský Daily Express.

Burky (ilustrační foto). foto: Reuters

Hluboko v území teroru. Džihádistu Johna zlikvidovalo pozemní komando, píší Britové

Nebezpečná mise se odehrála na počátku ledna v Rakce, syrském ústředí Islámského státu (IS). Příslušníci elitní SAS (Special Air Service) zaútočili nedaleko místa, kde před třemi měsíci pomohli zlikvidovat britského extremistu Mohammeda Emwaziho, známějšího jako Džihádista John.

Podobně jako loni v listopadu, i tentokrát se riskantní operace zúčastnila necelá desítka speciálně vyškolených mužů. A podobně jako tehdy, i tentokrát se na území ovládaném džihádisty pohybovali v utajení. Zatímco v listopadu se osmičlenné komando skrývalo v provizorním úkrytu na dohled od Rakky, v lednu vojáci pronikli přímo do města - oblečeni v burkách jako ortodoxní muslimské ženy.

Zbraně pod burkami

V hávu, jenž svého nositele halí od hlavy k patě a skrývá každý centimetr jeho kůže, vystupovali jako ženy prominentů IS, což jim otevřelo cestu k jednomu z místních velitelství, uvádí Daily Express.

Elitní vojáci se městem pohybovali s pomocí místních obyvatel, kteří spolupracují s britskými tajnými službami, napsal list. Pod látkou burek přitom skrývali střelné zbraně, granáty a munici - pro případ nežádoucího, ale očekávaného střetu s islamisty.

Uvnitř továrny na teror. Šokující video z útrob bombové dílny Islámského státu

Komandu se podařilo lokalizovat příbytek jednoho z vůdců teroristů, jehož přesné souřadnice neprodleně odeslali americké straně, přesněji řečeno přijímači vyčkávajícímu stovky metrů nad jejich hlavami. Ten získaná data neprodleně odeslal dronu typu Reaper, který sídlo džihádistického velitele okamžitě zaměřil a o několik sekund později na něj vyslal střelu Hellfire.

Bojovníci Islámského státu čistí své zbraně (snímek zveřejněný na anonymním...
Bojovník Islámského státu

Výbuch zalarmoval blízké bojovníky IS a mezi radikály a přestrojenými britskými vojáky se rozpoutala přestřelka. „Útok se odehrál brzy večer, asi hodinu před (nočním) zákazem vycházení, takže venku bylo ještě poměrně dost lidí. Ozbrojenci je zastavovali a vyhrožovali, že zabíjí každého, kdo ‚špionům‘ pomáhal. Zrovna když britští vojáci nastupovali zpátky do dodávky, přikázalo jim několik ozbrojenců, aby zůstali stát. Vojáci varování ignorovali - tehdy po nich džihádisté začali střílet,“ citoval list popis z úst očitého svědka.

Šokovaní džihádisté

„(Členové) SAS vyskočili z auta, strhli ze sebe burky a střelbu opětovali. Pro (radikály) to musel být šok. Jeden byl na místě mrtvý, druzí dva se dali na útěk. Přestřelka poskytla SAS právě tolik času, aby se jim podařilo uniknout. Bojovníci IS pak začali šířit zvěsti, že ‚nevěřící‘ posílají do boje místo mužů ženy v burkách,“ dodal.

Islámský stát potvrdil smrt Jihadi Johna a ukázal tváře pařížských teroristů

Lednová mise zasadila Islámskému státu „tvrdý úder“, uvedly zdroje ze zpravodajských služeb. Operace SAS na teritoriu ovládaném extremisty z Islámského státu však úspěšnou likvidací Džihádisty Johna a dalších předních teroristů nekončí. Hlavním terčem má nyní být 32letý Londýňan Siddharta Dhar, který zabitého Emwaziho nahradil na postu hvězdy džuhádistické propagandy.

Autor: