Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britské metropoli prý hrozí teroristický útok 'bombajského typu'

Svět

  9:27
LONDÝN - Britské orgány zvýšily stupeň ohrožení před teroristickým útokem pro hlavní letiště a dopravní uzly v zemi. Oznámila to v noci na dnešek stanice BBC s tím, že z dosavadního stupně "podstatné" úrovně bylo ohrožení zvýšeno na stupeň "vysoké". O bezprostřední hrozbě teroristického útoku ale prý nejsou žádné konkrétní informace.

Teroristé chtěli o Vánocích zaútočit na několik známých lokalit v britské metropoli foto: Reuters

Jde o předběžné opatření týkající se výlučně oblasti dopravy, uvedlo ministerstvo vnitra. Na letištích a nádražích byly rozmístěny dodatečné policejní hlídky.

K tématu:

Scotland Yard odmítl opatření komentovat; odůvodnil to tím, že o protiteroristických opatřeních nikdy nedebatuje. Televize Sky News s odvoláním na své zdroje uvedla, že bezpečnostní služby byly nedávno proškoleny, jak v Londýně čelit případnému útoku "bombajského typu". Při tomto útoku v Indii v roce 2008, kdy islamističtí sebevrazi obsadili velký hotel v Bombaji, zahynulo 166 lidí.

Ministerstvo vnitra v prohlášení zdůraznilo, že v celé Británii obecně platí "vysoký" stupeň ohrožení teroristickým útokem, což je druhý nejvyšší úroveň. "To znamená, že útok je velmi pravděpodobný; ale to je od ledna 2010," řekl policejní mluvčí. Dnešní zvýšení není obecné, ale konkrétní pro dopravní uzly.

Autor:

Mohlo by vás zajímat