Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britské volby podle odhadů vyhráli konzervativci. Mayová ale ztratila většinu

Volební místnost v rezidenci Three Oaks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební místnost v rezidenci Three Oaks. | foto: ČTK

LONDÝN Předčasné parlamentní volby v Británii podle odhadů vyhrála Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové, která ale zřejmě v Dolní sněmovně ztratí většinu. Podle průzkumu agentur GFK a Ipsos MORI pro televizní stanice BBC, ITV a Sky News budou mít konzervativci 314 křesel z celkového počtu 650. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna podle stejného odhadu získali 266 mandátů.

Kromě konzervativců a labouristů se do parlamentu podle průzkumu mezi voliči u volebních místností dostala také Skotská národní strana (SNP) se ziskem 34 křesel a Liberální demokraté se 14 mandáty. Dvaadvacet křesel obsadí další menší strany. Nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se do sněmovny patrně nedostane.

Před květnovým rozpuštěním parlamentu měli konzervativci 330 mandátů, labouristé 229, SNP 54 a Liberální demokraté devět. UKIP nezastupoval žádný poslanec.

Volby tak podle agentury AP přinesly premiérce Mayové porážku, neboť přišla o absolutní většinu v parlamentu. Aby ji konzervativci udrželi, museli by získat nejméně 326 mandátů. Porážkou jsou ale odhadované výsledky také pro skotské nacionalisty, kteří by mohli přijít zhruba o dvacet křesel.

Libra prudce oslabila v reakci na odhady výsledků dnešních parlamentních voleb v Británii, podle kterých strana premiérky Teresy Mayové přišla o dosavadní většinu ve sněmovně. Po zveřejnění průzkumů mezi voliči u volebních místností britská měna oslabila z 86,90 na 88,06 pence za euro, respektive z 1,2962 dolaru na 1,2723 dolaru za libru.

„Slabý parlament je z hlediska trhů nejhorší výsledek, protože před jednáním o brexitu vytváří další nejistotu,“ řekl agentuře Reuters analytik Craig Erlam, předpovídající libře další oslabování.

Další britští politici jsou v hodnocení odhadů opatrnější. Ministr obrany ve vládě premiérky Mayové Michael Fallon zdůraznil, že nejde o výsledky, ale o odhady. „Tyto odhady se v minulosti mýlily, v roce 2015 podhodnotily náš zisk,“ uvedl.

Mayová se rozhodla předčasné volby vyhlásit ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu země z Evropské unie. Na počátku dubna měla její strana v průzkumech ještě náskok dvaceti procentních bodů, v posledních dnech se ale rozdíl v anketách mezi konzervativci a labouristy snížil na jeden procentní bod. Pokud se ale potvrdí odhady britských voleb, nebude mít Mayová mandát k vyjednání dohody s EU, míní analytici. Její pozice ve straně bude ohrožena.

Mayová v poslední výzvě adresované ve čtvrtek voličům prostřednictvím sociálních sítí hovořila o „silné ekonomice a nejlepší možné dohodě o brexitu“. Konzervativci slibovali investice do bydlení, omezení imigrace či vyrovnaný rozpočet. Corbyn naopak lákal na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.

Obyvatelé Británie vyrazili k předčasným parlamentním volbám pět dní po teroristickém útoku v Londýně. Hlasování může na dlouhá léta určit podobu vztahů jejich země s Evropskou unií.

Britské parlamentní volby provází v souvislosti s teroristickými útoky zvýšená...
Volební místnosti v Manchesteru zely během dopoledne prázdnotou. Většina voličů...

Volby proběhly bez větších komplikací. Na některých místech vznikaly v průběhu dne fronty, a to především odpoledne. Mnoho lidí totiž šlo odevzdat svůj hlas po pracovní době.

Naopak někteří lidé se k volbám vůbec nedostali. Jednalo se o studenty Keele University v Newcastlu, kterých má být podle deníku The Guardian několik stovek. Studenti se sice k volbám registrovali a měli své hlasovací lístky, nicméně jejich elektronická registrace pravděpodobně proběhla příliš pozdě. Z toho důvodu studenti nebyli na seznamu pracovníků a nebyla jim tudíž volba umožněna.

Británie má většinový volební systém a je rozdělena na 650 obvodů, z nichž v každém se vybírá jediný poslanec. Pozornost stranických lídrů se proto v posledních dnech kampaně soustředila na obvody, které byly v minulých volbách vyrovnané a mohou být klíčem k celkovému volebnímu úspěchu.

08.června 2017 v 19:09, příspěvek archivován: 08.června 2017 v 21:08

Queue at the polling station. If you're in the uk, make sure you vote today ✖️ https://t.co/pivIcw1W65

Odpoledne policie evakuovala Trafalgarské náměstí

S ohledem na nedávné teroristické útoky byla před volbami tématem i bezpečnost, která však podle expertů výsledek příliš neovlivní. Zvýšená policejní pohotovost se nijak zvláště neprojevila ani v ulicích londýnského centra. Před volebními místnostmi nebyli policisté vůbec a výjimečně poblíž vládních budov na třídě Whitehall.

Odpoledne britská policie na krátko uzavřela Trafalgarské náměstí v Londýně kvůli podezřelému předmětu. Tuto oblast v centru britské metropole zároveň evakuovala. Následně úřady oznámily, že nebezpečí už nehrozí a že zřejmě nešlo o terorismus.

08.června 2017 v 18:38, příspěvek archivován: 08.června 2017 v 21:14

Newcastle Borough Council have advised this could be a problem with late registrations not being included on the lists sent out (2/2)

Policejní mluvčí uvedl, že náměstí bylo evakuováno a na místo byli posláni specialisté. Preventivně bylo uzavřeno i nedaleké nádraží Charing Cross. Policie zatím neposkytla podrobnosti o podezřelém nálezu.

Poslední boje probíhaly na sociálních sítích

„Titulní stránky většiny britských deníků dnes vyšly s doporučením čtenářům, koho mají volit. Většina z nich favorizovala konzervativní premiérku Theresu Mayovou, pouze Daily Mirror a The Guardian tradičně doporučili volit labouristy,“ uvedl zvláštní zpravodaj LN Robert Schuster. „Zajímavé je, že bulvární Mirror vyzývá k hlasu pro stranu, nikoli jejího lídra Corbyna, což zřejmě souvisí s tím, že i mezi svými spolustraníky nemá plnou podporu.“

„Volila jsem konzervativce, jiná možnost není. Mayová sice není silná vůdkyně, jak o sobě tvrdí, ale Corbyn by nám zvýšil daně, a to je to poslední, co chci,“ řekla poštovní úřednice Alice Meadowsová, která hlasovala již ráno v jedné ze škol londýnského obvodu Westminster North. Před Corbynovým nástupem podporovala labouristy, ale jejich současný lídr je prý nasměroval příliš doleva.

„Mayovou volit nemůžu, nevěřím jí, myslí jenom na elitu. Dal jsem hlas liberálním demokratům, jsou nejvíc pro dobré vztahy s EU, které jsou pro nás důležité,“ popsal své rozhodování mladý muž v obleku. Středová proevropská strana, pro kterou hlasoval, nemá podle průzkumů šanci zásadněji promluvit do výsledků a stejně jako skotští nacionalisté by mohla hrát roli pouze v případě, že konzervativci nezískají parlamentní většinu.

Své hlasy už dopoledne odevzdali vůdci nejsilnějších stran, kteří ještě do pozdních středečních hodin objížděli poslední mítinky a přesvědčovali nerozhodnuté. Mayová volila v doprovodu manžela v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie, Corbyn na severu Londýna. Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová vhodila obálku se svým hlasem do urny v Glasgowě.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...