Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Britský expert: Zavraždění Mabhúha je ukázkou práce Mossadu

Svět

  20:14
PRAHA - Zavraždění palestinského radikála v lednu v Dubaji je klasický příklad práce izraelské tajné služby Mossad, myslí si britský autor knihy o této tajné službě Gordon Thomas. O jeho názoru na lednovou vraždu nákupčího zbraní pro palestinskou organizaci Hamas Mahmúda Mabhúha informoval izraelský deník Jediot Achronot.

Otec Mahmúda Mabhúha ukazuje synovu fotku foto: ČTK

"Mahmúd Mabhúh byl od loňského roku v Mossadu na nejvyšším místě seznamu lidí určených k likvidaci," tvrdí Thomas v analýze pro deník The Daily Telegraph. Každá z osob tohoto seznamu musí být schválena podle zásad, které před půlstoletím stanovil nelítostný Meir Amit, jenž Mossad vedl v 60. letech.

Podle těchto zásad musí každou likvidační akci schválit předseda vlády.

K dubajské vraždě

Zásady Meira Amita

Všechny se odehrávají za podpory státu coby posledního vykonavatele práva.

Vykonavatel takové exekuce se neliší od státem jmenovaného popravčího nebo jiného po právu ustanoveného popravčího. Platí přitom, že likvidovat nelze politiky bez ohledu na to, do jaké míry jsou jejich názory extrémní, protože s nimi je třeba se vypořádat politicky. Nelze také zabíjet příbuzné teroristů, pokud sami nejsou do teroristických aktivit zapojeni, říká o zásadách Mossadu Thomas.

Dubajská likvidační akce je prý klasický příklad práce izraelské tajné služby. Jedenáctičlenné komando, které ji provedlo, bylo prý vybráno ze 48 současných členů vražedné jednotky Mossadu, v níž je i šest žen.

Gideonovi špioni

"To, jak přesně zemřel Mabhúh, musí být ještě zjištěno, ale je známo, že tito agenti dávají přednost uškrcení drátem, bombě dobře umístěné v autě, elektrickému šoku nebo jedu, který pro Mossad připravují jeho vědci v laboratoři na předměstí Tel Avivu," píše Thomas, který o sobě tvrdí, že napsal o Mossadu jedinou knihu, kterou tato služba schválila. Jmenuje se Gideonovi špioni (Gideon´s Spies).

Jako v akčním filmu

"Na své základně hluboko v Negevské poušti, kde pohled na moře písku narušuje jenom vzdálená silueta izraelského jaderného střediska v Dimoně, agenti zvaní kidon podle hebrejského slova pro bajonet trénují s ručními granáty, učí se zamaskovat bomby, vstříknout smrtící injekci v davu a zabít tak, aby to vypadalo jako nehoda. Studují nejznámější atentáty, například zavraždění amerického prezidenta Johna Kennedyho, tváře a zvyky potenciálních obětí, o nichž mají na svých pečlivě chráněných počítačích k dispozici detaily. Kromě toho mají v záznamech neustále aktualizované mapy měst.

Thomas se v článku zmiňuje o vraždě velitele libanonského Hizballáhu Imáda Mugníji před dvěma lety v Damašku. "O tom, jak nejlépe tohoto muže zlikvidovat, společně rozhodovali specialisté Mossadu - psychiatři, psychologové, odborníci na chování a psychoanalytici," říká Thomas.

Dubaj hodlá podat žalobu na Netanjahua

Ti podle něj došli k tomu, že Mugníja bude v roce 2008 v íránském kulturním středisku hostem při oslavách íránské islámské revoluce. Agenti pak umístili bombu do opěrky hlavy sedadla vozu Mitsubishi, který si Mugníja pronajal. Bomba byla ovládána mobilním telefonem a vybuchla 12. února v sedm hodin večer ve chvíli, kdy Mugníja přijel ke středisku.

Detaily likvidace Mabhúha byly prý dojednány v malém sále vedle kanceláře 10. velitele Mossadu Meira Dagana, o němž se říká, že bez váhání zamíří do opuštěné arabské uličky vyzbrojen pouze pistolí. Byl to Dagan, kdo musel požádat premiéra o povolení zabít teroristu, jehož není možné předvést před izraelský soud a nechat soudit.

A byl to Dagan, kdo komandu ukázal dokument podepsaný premiérem Benjaminem Netanjahuem. Izraelský vládní mluvčí pochopitelně vždy jakýkoli podíl vlády na likvidaci Palestince popře, píše Thomas. Velitel dubajské policie však už prohlásil, že prokáže-li se v dubajské vraždě vina Mossadu, vydá zatykač na Netanjahua.

Autor: