18. prosince 2009 7:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský Kurd dostal doživotí za vraždu dcery kvůli rodinné cti

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN K doživotnímu vězení s možností propuštění nejdříve po 22 letech byl ve čtvrtek v Británii odsouzen Kurd tureckého původu, který zavraždil dceru, aby ochránil čest rodiny. Devětačtyřicetiletému muslimovi Mehmetu Gorenovi se podle soudu nelíbilo, že se jeho patnáctiletá dcera stýká s třicetiletým mužem z jiné islámské větve.

Tulay Gorenová, která pocházela jako celá rodina z kurdské oblasti Turecka, zmizela z domu v severním Londýně před téměř 11 lety. Její tělo se nikdy nenašlo a otec odmítl požadavek matky a sourozenců oběti, aby sdělil, kde tělo schoval.

O život se stále bojí bývalý přítel zavražděné sunnita Halil Unal, který přežil útok dívčina otce, jenž na něj vzal sekeru. Bratři jeho bývalé mladé přítelkyně si podle Unala přejí jeho smrt.

V Turecku žije početná kurdská menšina, která dosud uplatňuje krevní mstu a takzvané zločiny pro čest, kdy smrtí trestá i členy rodiny, kteří se provinili pošpiněním rodinné cti.

Žaloba upozornila, že problém s podobnou kriminalitou je nyní i mezi přistěhovalci v Británii. "Jak otec může vzít nůž na svou dceru je něco, co lze skutečně těžko pochopit," řekl žalobce Jonathan Laidlaw. Popsal Gorena jako šíitu s vášní pro hru a psychopatického násilníka, který bil ženu a tyranizoval rodinu.

Lidovky.cz, ČTK