1. listopadu 2017 21:16, aktualizováno 2. 11 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský ministr obrany Fallon rezignoval kvůli sexuálnímu obtěžování. Nahradí ho Williamson

Michael Fallon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Fallon. | foto: Reuters

LONDÝN Britský ministr obrany Michael Fallon ve středu rezignoval. Oznámilo to ministerstvo obrany, které tak potvrdilo informaci BBC. Člen vlády premiérky Theresy Mayové se v posledních dnech dostal pod tlak kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování. Vládní mluvčí ve čtvrtek oznámil, že Fallona ve funkci nahradí Gavin Williamson.

V rezignačním dopisu Fallon uznal, že jeho chování v minulosti nedosahovalo vysokých standardů, jaké jsou na britskou armádu kladeny. Mayová už jeho rezignaci přijala.

„V uplynulých dnech se vynořila řada obvinění na adresu poslanců parlamentu, včetně některých, které se týkaly mého chování v minulosti. Řada z nich byla falešná, ale uznávám, že jsem v minulosti nedosahoval vysokých měřítek, jež vyžadujeme od armády, kterou mám tu čest zastupovat,“ napsal pětašedesátiletý Fallon v rezignačním dopise zaslaném premiérce Mayové. Mandát poslance za vládní Konzervativní stranu si chce Fallon ponechat.

Před několika dny se ministr obrany dostal pod tlak kvůli novinovému článku, který popisoval 15 let starý incident. V roce 2002 podle něj Fallon při večeři sahal opakovaně na koleno jedné z přítomných rozhlasových novinářek.

Fallonův mluvčí už v pondělí BBC řekl, že se nynější ministr tehdy dotyčné ženě za své chování omluvil. Sama novinářka na twitteru napsala, že událost považuje za uzavřenou.

Premiérka vyjádřila Fallonovi uznání za jeho práci

Mayová Fallonovu rezignaci přijala. V dopise, který mu zaslala, mu vyjádřila uznání za odvedenou práci. Ve funkci, kterou zastával od roku 2014, podle ní přispěl k úspěchům britské armády v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování, která se začala po světě šířit v souvislosti s aférou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zasáhla i Británii. Premiérka Mayová minulý týden vyzvala k řádnému vyšetření obvinění ze sexuálního obtěžování, které vznesly zaměstnankyně britského parlamentu. Předsedkyně britské vlády svolala rovněž mimořádnou schůzku předsedů stran, aby se s nimi poradila, jak s problémem sexuálního obtěžování naložit.

Fallonova demise podle serveru Politico vzbuzuje obavy konzervativních poslanců, že současný skandál kolem sexuálního obtěžování ze strany politiků se vymyká kontrole. Mohl by podle nich vést v blízké době k novým rezignacím a dalšímu oslabení vlády v klíčové době, kdy kabinet vyjednává o odchodu země z Evropské unie.

Williamson kontroloval disciplínu konzervativců

Jednačtyřicetiletý Williamson je od roku 2010 poslancem. Dosud měl na starost parlamentní disciplínu konzervativních poslanců, tedy zajišťoval, aby poslanci hlasovali v souladu s postojem vedení strany. BBC uvedla, že Williamson přichází na ministerstvo v těžké době a jedním z jeho prvních úkolů bude odvrátit další rozpočtové škrty ve svém resortu.

Britský deník The Guardian, který bývá k vládě kritický, tvrdí, že mnoho konzervativních poslanců bylo Williamsonovým jmenováním v době, kdy je hladký chod konzervativní frakce v parlamentu klíčový, překvapeno. Jeden z poslanců Williamsonovo povýšení podle listu označil za „neuvěřitelné, směšné a udivující“. Někteří poslanci soudí, že Mayová s Williamsonem počítá jako se svým nástupcem a uzavřela s ním v tomto směru dohodu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz