28. června 2012 15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský ministr pracoval pro StB. Prodal nákres pracovny premiéra

Špionáž, top secret (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž, top secret (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Archivy vydaly nové svědectví o spolupráci západních politiků s komunistickou tajnou policí. Britská BBC upozornila na dosud nemedializovaný spis, který si československá StB vedla na britského konzervativce Raymonda Mawbyho.

Složka čítá několik set stran, na nichž je popsáno, jak poslanec donášel na své stranické kolegy a předával informace o dění v parlamentu. Tajné policii předal například seznam parlamentních výborů, či nákres pracovny tehdejšího premiéra. K citlivým informacím naverbovaný špión přístup neměl.

Jde o výjimečný případ - v minulosti sice již byly odhaleny případy špionáže pro Československo, zpravidla ji však prováděli labourističtí politici. Nyní se prvně podobná kauza týká konzervativního zákonodárce.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní bezpečnost Mawbyho ulovila na jedné z recepcí, která se konala v roce 1960 na československé ambasádě. Jako návnada posloužily – zcela prostě – peníze. StB o něm totiž věděla, že má rád hazard. Za každou službu dostal Mawby 100 liber. „Ve chvíli, kdy už si svého spolupracovníka nafotili a nechali si něco podepsat, už mohla StB dotyčného ke spolupráci nutit,“ popisuje badatel Radek Schovánek z Ústavu pro studia totalitních režimů.

Spolupráce mezi Mawbym a tajnou policií trvala až do roku 1971, kdy došlo kvůli četným emigracím k vyzrazení sítě špionů a podmínky pro další předávání se zkomplikovaly.

Celý článek si přečtěte v zítřejších Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!