8. července 2019 13:20, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský ministr se omluví Trumpové za únik depeší, v nichž velvyslanec kritizuje jejího otce

Ivanka Trumpová a britský ministr zahraničního obchodu Liam Fox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová a britský ministr zahraničního obchodu Liam Fox. | foto: Reuters

Londýn/Washington Britský ministr obchodu Liam Fox se při pondělním setkání s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou omluví za únik depeší, v nichž britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch označil současnou americkou vládu za "nešikovnou" či "naprosto nefunkční". Před odletem do Washingtonu to Fox řekl rozhlasové stanici BBC.

Velvyslancovo hodnocení podle ministra neodpovídá postoji britského kabinetu. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt pak vyjádřil nesouhlas s „některými názory“ v uniklých zprávách. Prezident USA Donald Trump mezitím oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat.

Obsah diplomatických depeší zveřejnil nedělník Mail on Sunday a britští vládní činitelé nyní podle médií spustili hon na původce úniku citlivých informací. Spekuluje se o tom, že autorce článku je spíše než úředník z ministerstva zahraničí mohl poskytnout vlivný politik.

Velvyslanec Darroch podle Mail on Sunday za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“. „Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou,“ napsal prý ve svých depeších. Britské ministerstvo zahraničí pravost těchto citací nepopřelo.

„Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním, které my nebo Spojené státy máme ohledně jejich chování, které v tomto případě pokleslo zcela mimořádným a nepřijatelným způsobem,“ řekl ministr Fox. Podobné úniky informací podle něj mohou ohrozit diplomatické vztahy.

Na upřímné hodnocení má diplomat právo

Šéf Bílého domu v neděli reagoval vyjádřením, že velvyslanec Darroch pro Británii neodvádí dobrou práci. Podle Foxe nicméně 65letý diplomat může ve své funkci pokračovat, přestože „názory, které byly v našich denících, nereflektují názory vlády“. „Problém není s velvyslancem. Tohle je problém s etikou jedince, který stojí za tímto konkrétním únikem,“ dodal ministr obchodu.

Ministr zahraničí Hunt v reakci na kauzu kolem velvyslance v USA uvedl, že Darroch v depeších vyjadřoval osobní názory a že se s jeho hodnocením Trumpovy administrativy neztotožňuje. Nedopustí prý, aby aktuální dění jakkoli narušilo „výtečný vztah, který se Spojenými státy máme“.

Zároveň ale Hunt zdůrazňoval, že pracovníci ministerstva zahraničí jsou placeni za to, aby hodnotili dění ve svých působištích upřímně. „Je velmi důležité, aby naši velvyslanci a vysocí představitelé po celém světě měli nadále pocit, že mohou tato upřímná stanoviska vyjadřovat,“ řekl šéf britské diplomacie na pondělní tiskové konferenci. „Protože máme jednu z nejlepších diplomatických sítí na světě a ta je založena na otevřené výměně informací a názorů,“ dodal.

Ministr zahraničí doufá, že vládní vyšetřování odhalí, kdo je za únik citlivých diplomatických zpráv zodpovědný. Tohoto člověka prý čekají „velmi vážné důsledky“.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.