14. února 2019 18:56, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová utrpěla další porážku. Její brexitovou dohodu parlament nechce

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK

Londýn Britská Dolní sněmovna ve čtvrtek odmítla podpořit premiérku Theresu Mayovou v její snaze upravit v brexitové dohodě podmínky takzvané irské pojistky. Na dohodě včetně pojistky se Mayová už dříve dohodla s Evropskou unií, britský parlament ale dokument na konci ledna odmítl a premiérka se teď snaží ujednání s EU pozměnit. List The Guardian ve čtvrtek ale v komentáři napsal, že Mayová rozhovory s EU jen předstírá.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn ke čtvrtečnímu hlasování poznamenal, že Mayová nemá v parlamentu pro svůj plán většinu .Premiérčin úřad následně Corbyna obvinil, že prosazuje stranické zájmy na úkor budoucnosti země, a uvedl, že vláda se bude dál snažit dosáhnout změn v irské pojistce.

Podle deníku The Guardian ale Londýn dosud evropskými vyjednávačům nepředložil žádný konkrétní návrh změn, protože neví, co vlastně chce. Britové tak jen víří prach, dodal zdroj listu.

Více komentátorů se domnívá, že nejméně do konce února k žádnému pokroku nedojde a že případné ústupky jedné či druhé strany možná přinese až unijní summit 21. a 22. března, tedy týden před plánovaným britským odchodem z unie.

Hlasování bylo dle médií symbolické

„Vláda bude v této věci s EU pokračovat, aby zajistila, že odejdeme podle plánu 29. března,“ uvedl tiskový mluvčí úřadu premiérky. Zároveň sdělil, že ministerská předsedkyně je stále přesvědčena, že konzervativní poslanci chtějí, aby dosáhla změn v podmínkách dohody. Dodal, že tito zákonodárci ve čtvrtek hlasovali proti usnesení, protože se obávali možnosti vyškrtnutí brexitu bez dohody z možných řešení.

Hlasování o usnesení média označovala jako symbolické, které poslouží Mayové jako utvrzení v tom, aby dále usilovala o změny podmínek irské pojistky. Čtvrteční porážka je ale pro ni nepříjemná, a to i vzhledem k tomu, že se premiérka snaží unii ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Protest proti brexitu.
Protest proti brexitu.

Usnesení podpořilo 258 zákonodárců, proti jich bylo 303. Labouristický poslanec David Lammy dění v parlamentu s odkazem na čtvrteční svátek svatého Valentýna označil za valentýnský masakr a za zničující verdikt pro premiérčin brexitový plán.

Ještě před hlasováním kritizovali usnesení euroskeptičtí zákonodárci ze skupiny European Research Group (ERG). Vadila jim pasáž o podpoře stanovisek, která vyjádřila Dolní sněmovna 29. ledna. Poslanci se totiž tehdy vedle odmítnutí takzvané irské pojistky zároveň postavili proti brexitu bez dohody. Zákonodárci z ERG se nakonec rozhodli, že se dnes hlasování zdrží. Později to sice označili za zbytečný krok, ale část z nich nakonec skutečně nehlasovala.

Irská pojistka, která má zabránit vzniku klasických hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem, se stala sporným bodem britské politiky. EU a také Británie si udržení pohraničního režimu bez kontrol přejí, ale řada britských poslanců kritizuje podmínky pojistky, která by měla být použita v případě, že se Londýn a Brusel během přechodného období nedohodnou na jiném řešení. Navržený pojistný mechanismus podle nich představuje riziko dlouhodobého připoutání Spojeného království k unijním strukturám i po brexitu.

Parlament ve čtvrtek také odmítl návrh opozice, aby se do 27. února hlasovalo o upravené brexitové dohodě. Zamítl i návrh Skotské národní strany (SNP), která žádá tříměsíční odklad termínu vystoupení Británie z Evropské unie. O návrhu, aby vláda do sedmi dnů předložila analýzu dopadu brexitu bez dohody na podnikání a obchod se nakonec nehlasovalo, protože se ho autorka, prounijní konzervativní poslankyně Anny Soubryová, rozhodla stáhnout.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz