8. března 2018 10:23, aktualizováno  13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nervový plyn při útoku na exruského agenta zasáhl i policistu. Byl v kómatu, už je schopen mluvit

Policisté stojí u pásky zabraňující veřejnosti ve vstupu k místu, kde byli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté stojí u pásky zabraňující veřejnosti ve vstupu k místu, kde byli... | foto: ČTK

LONDÝN Britský policista zasažený nervovým plynem, který byl v Británii o víkendu neznámým útočníkem použit proti bývalému ruskému dvojitému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný. Řekla to ve čtvrtek britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC.

Šestašedesátiletý někdejčí ruský agent ve službách britské zpravodajské služby MI6 Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. 

Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Skripal i jeho dcera jsou stále v kritickém stavu - v kómatu - v nemocnici.

V kómatu byl také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem. „Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný,“ řekla ve čtvrtek Ruddová.

V interview s BBC ministryně odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby „zachovali chladnou hlavu“ a počkali na závěry vyšetřování. Spekuluje se o plynu VX, nebo sarinu. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta.
Nákupní centrum, ve kterém zkolabovali Skripal a jeho dcera.

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům. Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů. Zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer a sestavují podrobnou časovou osu událostí.

Ruddová v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl „krutým a veřejným pokusem o vraždu“. „Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně,“ dodala ministryně.

Podle svědků Skripal na lavičce, kde ho později našli, dělal podivné pohyby rukama a zíral do nebe, jeho dcera měla pěnu u pusy a široce rozevřené oči.

Na vyšetřování se podílejí i vědci z vojenských laboratoří v Porton Downu. Úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Oslovení bezpečnostní experti listu Guardian řekli, že nervový plyn musí být vytvořen v laboratoři.

Podle zdroje agentury Reuters z amerických tajných služeb je hlavní vyšetřovací verzí to, že se mstili za zradu Rusové. Deník Daily Telegraph ve čtvrtek uvedl, že už se objevují spekulace o případném vyhoštění ruského velvyslance z Velké Británie.

Sergej Skripal a jeho dcera Julie byli otráveni v anglickém Salisbury (koláž...

Nevolnost, kašel, křeče a smrt: nervové plyny VX a Sarin

Bojový plyn VX - Ethyl-({2-[bis(propan-2-yl)amino]ethyl}sulfanyl)(methyl)fosfinát - je bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Látka VX je od roku 1993 zakázána OSN jako zbraň hromadného ničení. Nesmí se vyrábět, ani skladovat. Smí se pouze zkoumat jen velmi malé množství za přísných podmínek.

Nervový plyn VX u zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

Na podobném principu funguje sarin, který byl použit k teroristickém útoku v tokijském metru v roce 1995, při kterém zemřelo 13 lidí a tisíce skončily v péči lékařů. VX je však oproti sarinu mnohem silnější. Proto látku VX považuje americké Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) za „nejdokonalejší“ a nejsmrtelnější“ vytvořenou chemickou zbraň.

Spekuluje se, že VX použil Saddám Husajn v Iráku 1988 proti Kurdům. Jedinou známou obětí látky VX, vynalezené v roce 1952,  byl dlouho nejmenovaný 28letý Japonec. Právě sekta Óm šinrikjó, která útočila sarinem v metru, v roce 1994 vyrobila 100-200 gramů VX. Použila ho k útoku na tři osoby (které vůdce sekty Asahara Šókó považoval za špiony), jedna z nich zemřela.

13. února 2017 byl plynem VX zavražděn na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nam, bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una. Soud se dvěma ženami stále probíhá, ale věří se, že příkaz k vraždě dal právě Kim Čong-un.

Určité zásoby VX i přes zákaz pořád vlastní Rusko, USA a Sýrie. USA se oficiálně svých obrovských zásob VX zbavily už v roce 1969, když 120 tun VX hodily do oceánu. Plyn VX „proslavil“ v roce 1996 hollywoodský trhák Michaela Baye The Rock (Skála) se Seanem Connerym, Nicolasem Cagem a Edem Harrisem. V něm hrozí jeden generál vypálením raket s nervovým plynem VX na San Francisco.

ČTK, Lidovky.cz