Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Britský premiér Brown odstoupí z čela strany. Aby umožnil jednání

Svět

  18:22aktualizováno  19:23
LONDÝN - Britský premiér Gordon Brown oznámil, že jeho Labouristická strana začne po nerozhodných volbách minulý týden oficiální jednání o nové vládě s dosud opozičními liberálními demokraty. Aby takové jednání usnadnil, Brown odstoupí do září z čela labouristů. Liberální demokraté budou souběžně pokračovat v rozhovorech s konzervativci.

Gordon Brown. foto: Reuters

Brown vyzval Labouristickou stranu, aby vyhlásila volbu nového šéfa strany.

Této volby, která by se měla odehrát nejpozději do stranické konference v září, se už nezúčastní. Premiérem zůstane do té doby, než se zformuje nová vláda.

Nejpozději do září
Pokud se dohodnou na kabinetu konzervativci s liberálními demokraty, musel by Brown premiérské křeslo opustit ihned. Pokud by se vytvořila aliance labouristů a liberálních demokratů, zůstal by zřejmě premiérem do doby, než si Labouristická strana vybere nového vůdce, nejpozději tedy do září.

Po čtvrtečních volbách začali o nové vládě jednat nejsilnější konzervativci s liberálními demokraty, ale jednání dosud nevedla k výsledku, i když obě dosud opoziční strany tvrdí, že dosáhly "dobrých výsledků". Nicméně předák liberálů Nick Clegg dnes požádal Browna o zahájení oficiálních rozhovorů i s labouristy.

Brown s tím souhlasil a vyslovil se pro vytvoření "progresivní koaliční vlády" za účasti labouristů, liberálních demokratů a zřejmě několika menších stran.

Dohoda je na blízku
Konzervativci Davida Camerona získali ve volbách nejvíce poslanců, ale nemají většinu potřebnou k vytvoření kabinetu. Druzí skončili se značným odstupem labouristé, liberální demokraté zůstali třetí, ale přesto jsou klíčovým hráčem.

Konzervativci a liberální demokraté spolu jednají již od pátečního večera.

Po dnešních dopoledních rozhovorech se zdála být dohoda nablízku a konzervativní stínový ministr zahraničí William Hague řekl, že se dosáhlo "dalšího pokroku". Nicméně liberálnědemokratičtí poslanci si vyžádali další vyjasnění pozic konzervativců a chtěli právě další kontakty s labouristy.

Bývalý šéf liberálních demokratů David Steel dnes odmítl, že by jeho strana proti sobě hrála konzervativní a labouristickou kartu. "Musejí dát najevo, že mají plán B. Jinak by si je konzervativci dali k snídani," řekl Steel v televizním rozhovoru.

Británie není na koaliční vyjednávání zvyklá a naposledy zažila "nerozhodné" volby v roce 1974. Tehdy následovaly nové volby během osmi měsíců.

Rozdílné názory na EU
Tentokrát především konzervativci varovali před reakcí trhů na mocenské vakuum v Británii, která se musí vypořádat s rekordním rozpočtovým schodkem. Nicméně finanční trhy jsou zatím v klidu. Podle analytiků i proto, jsou na variantu několikadenních vyjednávání o vládě připravené.

Liberální demokraty a konzervativce vedla k jednání především volební aritmetika a jak tvrdí, zájem země. Obě strany se ale zásadně liší v názorech na Evropskou unii, přistěhovalectví i na způsob snižování rekordního rozpočtového deficitu. Největší překážkou v dohodě je ale reforma volebního systému, který znevýhodňuje menší strany.

Liberálové mají politicky mnohem blíž k labouristům. Obávají se ovšem, že voliči by nepovažovali jejich alianci "poražených" s labouristy za legitimní, protože by neměli v Dolní sněmovně většinu a k jejímu dosažení by potřebovali podporu menších stran. Stoupenci takového spojenectví tvrdí, že pro labouristy a liberální demokraty hlasovalo více než 50 procent Britů, i když se to podle nynějšího většinového systému nepromítlo do počtu mandátů.

Hlavní překážkou aliance s labouristy je ale zřejmě nepopulární Brown. I po jeho ohlášené rezignaci se nyní objevují pochyby, zda bude pro britskou veřejnost "stravitelné", že by mohl být ve funkci ještě několik měsíců.

Jako o nejpravděpodobnějším nástupci Browna se nejvíc mluví o ministru zahraničí Davidu Milibandovi. Favority zřejmě budou i Milibandův mladší bratr a ministr životního prostředí Ed Miliband, ministr vnitra Alan Johnson, možná ministr školství Ed Balls.

Poslanecký klub liberálních demokratů se dnes sejde znovu kolem 22:00 SELČ.

Cameron nyní konzultuje s konzervativními poslanci, schází se také labouristický kabinet.

Vizitka britského premiéra Gordona Browna

Gordon Brown (59) je předsedou Labouristické strany od 24. června 2007.
Tři dny poté převzal po Tonym Blairovi i funkci předsedy vlády. Výměnu na postu premiéra si Brown s Blairem dohodli už v roce 1994; následné spory o načasování předání moci vztahy mezi oběma politiky pokazily.
Od května 1997 do června 2007 byl Brown ministrem financí v Blairově vládě. Stál za nezávislostí centrální banky v roce 1997 a za rozhodnutím o nepřipojení Británie k euru.
Členem britské Labouristické strany je od roku 1969. Od roku 1977 do roku 1984 byl členem a krátce i předsedou stranického výboru pro Skotsko. V letech 1985 až 1997 zastával postupně funkce stínového ministra obchodu a průmyslu, pokladu a financí. V dolní parlamentní komoře reprezentuje labouristickou stranu od roku 1983.
Vystudoval historii na Edinburské univerzitě, kde v první polovině 70. let zastával post rektora. V letech 1980 až 1983 pracoval jako novinář ve skotské televizi.
Brown se narodil 20. února 1951 v Glasgowě. Je ženatý, s manželkou Sarah má dva syny. Počátkem ledna 2002 jim po necelých dvou týdnech života zemřela dcera Jennifer Jane.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...