Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. listopadu 2019 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský princ Andrew ztrácí kvůli Epsteinově kauze sponzory a podporovatele

Princ Andrew, vévoda z Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Andrew, vévoda z Yorku. | foto: ČTK

Londýn Kvůli stykům s americkým miliardářem Jeffreym Epsteinem i obviněním, že se sám zapojil do sexuálního zneužívání nezletilých, přichází britský princ Andrew o sponzory svých projektů i další podporovatele.

Kauza 59letého syna Alžběty II. otřásla pověstí královského domu a v mnohých, nejen bulvárních médiích v pondělí i v úterý zcela zastínila zpravodajství o nadcházejících parlamentních volbách.

Spolupráci s Andrewovou iniciativou Pitch@Palace, která se soustředí na podporu start-upů, zrušila podle britských médií například poradenská společnost KPMG. Sponzorskou smlouvu, která vypršela na konci října, podle Buckinghamského paláce KPMG neprodloužila.

Od mladšího bratra prince Charlese se hodlají podle stanice Sky News distancovat i další společnosti. O budoucnosti spolupráce s Andrewem nyní rozhoduje třeba farmaceutická společnost AstraZeneca. Také studenti univerzity v Huddersfieldu už hlasovali o tom, zda zbaví Andrewa čestné funkce univerzitního kancléře. Výsledek jejich hlasování ale zatím není znám.

Britský princ čelí kritice kvůli stykům s americkým miliardářem Jeffreym Epsteinem, který v létě skončil ve vazbě kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvých. V srpnu spáchal Epstein v newyorské věznici sebevraždu.

Některé snímky ze schůzek amerického miliardáře a člena britské královské rodiny pocházejí z doby, kdy si Epstein už odseděl svůj první trest za sexuální zneužívání. Jedna z obětí zneužívání Virginia Giuffreová u soudu s Epsteinem uvedla, že ji donutili k sexu s Epsteinem i dalšími vlivnými muži, včetně prince Andrewa. Její setkání s princem se údajně konala v Londýně, New Yorku a na soukromém ostrově v Karibiku v letech 1999 a 2002, kdy ji Epstein „držel jako sexuální otrokyni“.

Už letos v létě druhý syn královny Alžběty II. vydal prohlášení, v němž se ohradil proti tomu, že by měl cokoliv společného se sexuálním zneužíváním mladých dívek. Kauzu se znovu pokusil uklidnit v rozhovoru, který tuto sobotu odvysílala stanice BBC. „Vůbec si nepamatuji, že bych tuto ženu kdy potkal,“ uvedl na adresu Giuffreové.

Jeffrey Epstein.

Jeffrey Epstein.

Podle britských médií ale bylo interview pro pověst Andrewa i celého královského domu katastrofální. Odborník na krizovou komunikaci Mark Borkowski agentuře PA řekl, že to bylo „jako se dívat na muže v tekutém písku“.

Andrewova kauza dominovala pondělním i úterním titulním stránkám řady britských médií a mnohdy zcela zastínila politická témata včetně brexitu a nadcházejících parlamentních voleb. „Sexuální skandál eskaluje... Smyčka se utahuje,“ napsal na titulní stránce bulvární list The Sun. O kauze královnina syna na prvních stranách informovala i řada dalších bulvárních listů, ale například i seriózní The Times.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

V. Gryc kaňour a peďas 15:15 19.11.2019