Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Šance dělat věci jinak, nebo stávání se malým ostrovem.’ Rozpolcený britský tisk nad brexitem jásá i smutní

Svět

  12:04
Londýn - Britský tisk je rozpolcený ohledně hodnocení odchodu Británie z EU, který nastane o páteční půlnoci. Velké deníky vycházející v Anglii i bulvár vyzdvihují skutečnost, že Británie se nyní může vydat vlastní cestou, ale například The Guardian varuje, že Británie se nyní stává pouhým „malým ostrovem“. Až pochmurné titulní strany pak mají páteční skotské listy.

Lidé ve čtvrtek protestovali proti odchodu z EU. foto: Reuters

Londýnské Timesy konstatují, že Británie se nyní může vydat vlastní cestou. „Velká Británie má šanci dělat věci jinak a přizpůsobit svůj hospodářský model tak, aby lépe fungoval pro celou zemi,“ soudí přední celonárodní britský deník.

Sbohem, Británie! Království po 47 letech opouští EU, ostatním členským zemím se zvyšují poplatky

„Nadešel náš čas,“ hlásá optimisticky až bojovně nejprodávanější britský bulvár The Sun na titulní straně s fotografií věže Big Ben, která je symbolem Londýna i celé Británie.

Levicově liberální The Guardian na titulní straně upozorňuje, že Británie se nyní stane „malým ostrovem“. Na fotografii přes celou stranu je zachycen malý hrad z písku před doverskými útesy. V něm je zapíchnuta britská vlaječka. Po 47 letech Británie v pátek ve 23:00 (místního času) opouští EU - největší risk za generaci,“ píše deník.

Komentář pro The Guardian napsal i známý politolog Timothy Garton Ash, který jako zastánce setrvání země v EU soudí, že „Británie Evropu neopustila; pouze přešla do jiné místnosti“. „My, zastánci setrvání země v EU, musíme nyní usilovat o to, aby se Británii dařilo - a EU ještě lépe,“ varuje před případnou škodolibostí v případě naplnění pesimistických předpovědí. „Pokud brexit bude velmi nepříznivý a povede k nestabilní, rozhněvané a roztrpčené zemi, bude to špatné pro celou EU,“ soudí Ash. Varuje však také před opačnou „nepravděpodobnou“ možností úspěchu brexitu, kdy by se „globální Británie“ mohla stát reklamou na odchod z EU pro další členské státy.

Británie zůstává spojenec, shodli se Petříček a Fiala, Okamura vyzval k odchodu z EU

Britský ministr financí Sajid Javid napsal pro konzervativní deník The Daily Telegraph komentář konstatující, že „naše skvělá země je konečně svobodná“.

List The Independent v pátek v redakčním komentáři nevylučuje, že Británie se jednou do EU vrátí, například v případě, že se EU stane méně politickou unií a více Evropou národních států, které Britové vždy dávali přednost.

„Na shledanou, nikoli sbohem,“ loučí se jen prozatím s EU deník The Scotsman.

Skotský tisk obecně odchodu Británie z EU spíše lituje. Například deník The National páteční vydání pojal velmi emotivně. Vyšel s titulní stránkou v černém, pouze uprostřed stránky hoří svíčka obklopena kruhem z evropských hvězd. „Drahá Evropo. My jsme pro to nehlasovali. Nezapomeň zapálit svíčku pro Skotsko,“ píše The National.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat