Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Britský tisk po Klausově podpisu: Zradili nás, nenáviděný Lisabon je tu

Svět

  12:09
LONDÝN - Britské listy dnes ve své většině vyjadřují znechucení nad ukončením ratifikace lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie. Převážně euroskeptický britský tisk píše na prvních stránkách o "Konci Británie" či o schválení "nenáviděné" smlouvy. Deníky také zdůrazňují, že předák opozičních konzervativců David Cameron porušil slib uspořádat o "Lisabonu" referendum.

Prezident ČR Václav Klaus oznamuje novinářům že dnes 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

The Sun píše, že "Británie byla zrazena, když se nenáviděná smlouva stala zákonem". Bulvární deník zopakoval palcový titulek, který již v minulosti použil v souvislosti s Evropskou unií: "Podepsáno, potvrzeno...strčte si to někam!".

"Prezident Václav Klaus vydržel skoro dva roky, ale neměl na výběr poté, co český ústavní soud zamítl stížnost senátorů," uvedl The Sun. Podle listu Klaus sdílí obavy mnoha Britů, když po podpisu řekl, že "Česká republika přestává být suverénním státem".

"Británie: konec", napsal na první stránce další bulvár Daily Express a doprovodil titulek fotomontáží věže Big Ben, na níž vlaje evropská vlajka.

Připomněl také, že toryové odstoupili od slibu uspořádat referendum. "Ve chvíli, kdy se lisabonská smlouva stává zákonem, jsme byli prodáni," uvádí deník.

Pravicové The Times píší o tom, že "evropské elity oslavovaly...poté, co poslední odpor proti smlouvě padl po podpisu v Praze". V redakčním komentáři deník píše, že "schválení lisabonské smlouvy prohloubilo demokratický deficit v Evropské unii".

"Byla to další epizoda dlouhého a smutného dramatu, v němž se evropská politická elita dívá na lidi ´de haut en bas´ (francouzsky "svrchu"), abychom se vyjádřili v jazyce jejího dominantního národa," myslí si The Times.

Připouští, že vyhlašovat referendum o Lisabonu, jak slibovali konzervativci, již nemá praktický smysl. The Times ale doporučují Cameronovi, pokud se stane premiérem, aby "každé shromáždění evropské elity narušoval připomenutím, že Evropská unie má sloužit lidem a ne naopak".

The Daily Mail zdůraznil, že Cameron čelí "intenzivnímu tlaku" euroskeptiků ve vlastní straně, aby uspořádal referendum o Lisabonu i za nynějších okolností. Spíše levicový The Guardian píše, že Cameron se bude dnes snažit uklidnit euroskeptiky slibem, že se bude jako premiér snažit z Bruselu získat některé pravomoci zpět. Zdůrazňuje, že jeho rozhodnutí porušit "železnou záruku" uspořádat referendum, kterou dal v září 2007, vyvolalo pobouření na pravém křídle Konzervativní strany.

Všechny průzkumy ukazují na to, že toryové volby příští rok na jaře vyhrají. Cameron dnes odpoledne oznámí, jakou politiku hodlá jako premiér vůči Bruselu uplatňovat.

Konzervativní The Daily Telegraph na první straně uvádí zpravodajství titulkem "Se schválením smlouvy moc mizí do Bruselu..." V komentáři píše, že evropští představitelé chtěli lisabonskou smlouvou bojovat s rostoucí deziluzí vůči Evropské unii. "Ale způsob její ratifikace - rozhodně zde v Británii - tento pocit deziluze neodstranil, ale prohloubil," uvedl The Daily Telegraph.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...