Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Krvavá lázeň Borise Johnsona.‘ Tisk hodnotí rekonstrukci britské vlády

Svět

  7:50aktualizováno  10:33
Londýn - Za krvavou lázeň, vládní masakr či historickou čistku označují čtvrteční vydání britských novin rekonstrukci kabinetu, ke které ve středu po svém jmenování do funkce premiéra přistoupil Boris Johnson. Moc v Británii podle listů nyní převzali zastánci tvrdého brexitu, jejichž úkolem bude připravit Spojené království během nadcházejících méně něž sta dní na odchod z Evropské unie - třeba i bez dohody.

Nově zvolený premiér Velké Británie Boris Johnson. foto: Reuters

Johnsona čeká rekonstrukce vlády. Několik ministrů už podalo demisi

„Poté, co slíbil, že Británii sjednotí, nový premiér Boris Johnson vyhodil či donutil odejít většinu kabinetu,“ popsal situaci deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent. Všechny klíčové posty ve vládě podle něj získali zastánci brexitu, zatímco Johnsonovi „mocní kritici“ jsou nyní jen řadovými poslanci bez vládních funkcí.

Premiér Boris Johnson pořádá první schůzi svého kabinetu v Downing Street v...
Dominic Raab vystoupil před budovou ministerstva zahraničí pro Velkou Británii...

Podle listu The Guardian se Johnson „pomstil“ a ve vládě, kterou před více než rokem kvůli nesouhlasu s její brexitovou politikou opustil, udělal „brutální čistku“. Do ministerských funkcí podle levicového deníku jmenoval nový premiér „veterány“ tábora podporujícího odchod Británie z Evropské unie a „pravicové zastánce volného trhu“, a dal tak najevo „své bezohledné odhodlání zajistit brexit“.

Také list Financial Times se na titulní stránce věnuje rekonstrukci vlády. Johnson podle něj tým bývalé premiérky Theresy Mayové „rozbil na kusy“, aby vytvořil „tvrdý tým zastánců brexitu“.

Úkol pro nového premiéra Johnsona? Napsat tajný dopis jaderným ponorkám, kdyby spadla atomovka na Londýn

Za „vládní krveprolití“ a „nejbrutálnější vládní čistku v moderních politických dějinách“ označil události středečního večera také list The Times. „Rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti horečných hodin,“ napsal. Podle The Times Johnson britský parlament i Evropskou unii šokoval především tím, že svěřil přípravy na brexit bez dohody do rukou Michaela Govea a že svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Kvůli příchodu Cummingse a dalších tváří kampaně Vote Leave řada komentátorů hovoří i o tom, že Johnson zároveň s novou vládou vybudoval tým pro předčasné volby, které by mohly přijít už na podzim. „V politice nemáme nikoho, kdo by dokázal lépe dělat kampaň,“ citoval The Guardian nejmenovaného poslance a stoupence Johnsona. „Vypadá to spíše jako tým postavený pro boj v parlamentních volbách, s jasným cílem získat zpět miliony voličů, kteří přeběhli k Nigelu Farageovi (a jeho Straně pro brexit),“ poznamenal britský zpravodaj webu Politico.

23.července 2019 v 13:33, příspěvek archivován: 25.července 2019 v 08:27

Thank you all for the incredible honour you have done me. The time for campaigning is over and the time for work begins to unite our country and party, deliver Brexit and defeat Corbyn. I will work flat out to repay your confidence

Bulvární list Daily Mail středeční rekonstrukci britského kabinetu popsal jako „vládní masakr“ a „Borisova jatka“, Daily Express píše o „historické čistce“ a začátku „nové éry“. Podle deníku Metro v prvních hodinách ve funkci „brutální“ Johnson vyrazil na kabinet expremiérky Mayové se sekyrou v ruce.

PETRÁČEK: Evropský Trump? Zbraněmi Borise Johnsona jsou i šarm a sebeironie

Bulvární list The Sun označil v titulku středeční večer za „noc blonďatých nožů“. Odkázal tím na takzvanou noc dlouhých nožů, čistku, kterou nechal v roce 1934 v Německu provést Adolf Hitler a jíž za oběť padli především členové jednotek SA a někteří významní konzervativci. Kromě blonďatého premiéra má The Sun na titulní straně také fotografii jeho partnerky Carrie Symondsové. List rekonstrukci vlády označuje za „nejkrvavější“ v historii a popisuje ji jako „mega jatka“.

Zahraniční média

Zahraniční tisk pak Johnsonův postup hodnotí následovně: „Nový britský premiér neztrácel čas, ihned vystoupil s bojovným projevem a na ministerské posty dosadil skalní zastánce brexitu.“

Johnson slíbil dokončení brexitu. Podle Trumpa bude jako premiér skvělý, Petříček se obává odchodu z EU bez dohody

Server Politico na svých stránkách píše o „prvním dni revoluce Borise Johnsona“. Všímá si zejména výměn na ministerských postech, které nazývá „nemilosrdnou čistkou“, a poznamenává, že o funkce přišly zejména hlavní postavy z doby vlády Theresy Mayové. Celkem rezignovalo nebo bylo vyměněno 17 ministrů a členů širšího kabinetu. Od předchozí éry se Johnson snaží celkově odstřihnout, ihned dal totiž najevo, že skončilo „nerozhodné a váhavé období“, které panovalo za Mayové. A ve svém prvním projevu v roli ministerského předsedy přislíbil, že Spojené království odejde z Evropské unie k 31. říjnu v každém případě, a to s dohodou s Bruselem, nebo bez ní. Jak nicméně server Politico podotýká, v případě jakéhokoli pokusu odejít bez dohody bude Johnson čelit výrazné opozici z řad poslanců. A tím, že jen během prvního dne vyhodil tolik lidí, si získal již na začátku nové nepřátele.

Americký deník The New York Times si rovněž všímá Johnsonova prvního proslovu ve funkci premiéra, který zněl „extrémně přesvědčivě“. A nový šéf kabinetu, jehož výřečnost často překonala jeho výkon, při něm vypadal sebevědomě. „Zdá se, že Johnson je odhodlaný dokázat, že může nechat stranou své klaunské vystupování a že chce ve funkci zabodovat,“ dodal list. Vypadá to, že ho ani netrápí skutečnost, že má k dispozici jen malou parlamentní většinu, a to navíc v době, kdy je hluboce rozdělená jak jako jeho konzervativní strana, tak celá Británie.

Der Spiegel

Do čela britské vlády se v Borisovi Johnsonovi dostal nevypočitatelný populista, je přesvědčen německý zpravodajský server Spiegel Online. Existuje podle něj velké nebezpečí, že britskou společnost ještě více rozdělí. Některá německá média politikovi, který se britským premiérem stal ve středu, předpovídají jen krátké působení ve funkci.

Johnson v debatě odmítl odpovědět na otázku, jestli by odstoupil v případě dalšího posunu brexitu

„Změna (od Mayové) k Johnsonovi neznamená jen jinou politiku v některých oblastech. S Johnsonem přišlo do Downing Street to nevypočitatelné, to hlasité, to agresivní, to někdy vylhané. V Johnsonovi odteď království vládne populista,“ míní web, podle něhož nový premiér okamžitě důležité posty ve vládě obsadil zastánci tvrdé linie, pokud jde o brexit.

„Někteří mají za to, že Johnson bude v úřadu vystupovat pragmatičtěji a umírní se, co se týče brexitu,“ píše Spiegel Online, který je ale přesvědčen o tom, že by se v takovém případě nový premiér dostal pod velký tlak svých radikalizovaných příznivců v Konzervativní straně, kteří ho zvolili právě proto, jak tvrdě vystupuje.

O nově sestaveném kabinetu píše i francouzský deník Le Monde, který si všímá toho, že Johnsonova vláda má za úkol dosáhnout odchodu země z Evropské unie za 99 dní a že se kvůli tomu nový premiér obklopil euroskeptiky. „Musíme splnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu. A to je bez diskuze,“ citoval list Johnsonova slova pronesená bojovným tónem. Ministerský předseda tak podle deníku lehce obměnil jeden ze svých dosavadních hlavních sloganů, a sice „brexit za jakoukoli cenu“.

Autor: