Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský válečný veterán před 100. narozeninami vybral na zdravotníky půl miliardy korun.

Válečný veterán Tom Moore. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válečný veterán Tom Moore. | foto: Reuters

Londýn/Praha Britský válečný veterán Tom Moore, kterému je 99 let, ve čtvrtek splnil slib, že do svých stých narozenin na konci tohoto měsíce přejde stokrát dvorek za domem.

Akce byla spojená s výzvou, aby lidé přispěli na pomoc britskému zdravotnickému systému, který se nyní potýká s pandemií covid-19. Na sbírkovém účtu se sešlo již 15,8 milionu liber (bezmála půl miliardy Kč). Moore přitom chtěl na počátku vybrat jen tisíc liber (31 000 Kč).

Moore, který bydlí ve městě Marston Moretaine severně od Londýna a od úrazu se pohybuje jen pomocí chodítka, chtěl podle svých slov vyjádřit vděk britským zdravotníkům, kteří se o něj v minulosti vždy dobře postarali.

Britský státní zdravotnický systém NHS nyní čelí velkému náporu pacientů kvůli pandemii nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Onemocnění už podlehlo v Británii více než 13 700 lidí.

„Všem těm lidem, kteří to teď mají těžké, říkám: slunce na vás zase bude svítit a mraky odejdou,“ řekl Moore, který se na zdolání posledních deseti délek svého dvorku oblékl do modrého saka ozdobeného medailemi.

Během druhé světové válce Moore sloužil v Barmě, Indii a na Sumatře. Splnění slibu, který dal 99letý Brit veřejnosti, byli přítomni na čestné stráži i vojáci z regimentu, který nahradil někdejší Mooreovu jednotku.

Moore minulý týden slíbil, že denně ujde desetkrát 25 metrů z jedné strany své zahrady na druhou a do svých stých narozenin, které oslaví 30. dubna, vzdálenost přejde celkem stokrát. Původně chtěl vybrat touto akcí tisíc liber, záhy ale překonal i zvýšený cíl 500 000 liber. Peníze pro zdravotníky se na jeho sbírce schází nadále. Už na ni přispělo více než 780 000 lidí.

Mooreovo úsilí ocenila řada politiků. Ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes řekl, že akce vnesla „paprsek světla“ do temnoty koronavirové krize. „Kapitán Tom je inspirací pro nás pro všechny,“ uvedl ministr, který se sám koronavirem nakazil. Premiér Boris Johnson, který se nyní z nemoci covid-19 zotavuje ve venkovském sídle Chequers, v prohlášení uvedl, že Moore „zosobňuje ducha země“. Do sbírky přispěl i princ William.

Na internetu už vzniklo několik petic, které požadují, aby královna pasovala Moorea na rytíře. Jedna z nich má již více než 400 000 podpisů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!