Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britští konzervativci si nechali proplatit i prasklou trubku

Svět

  15:34
LONDÝN - Skandál kolem kontroverzních náhrad britských poslanců se dnes obrátila proti opozičním konzervativcům. List The Daily Telegraph, který několik dní zveřejňoval účty labouristických poslanců, otiskl podrobnosti o členech konzervativního stínového kabinetu. Poslanci si nechali proplácet například údržbu zahrady nebo výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem.

Britský premiér Gordon Brown chce ihned obnovit důvěru veřejnosti. foto: AFP

The Daily Telegraph od pátku otiskoval podrobnosti účtů členů vlády a dalších labouristických poslanců, což vedlo k rekordnímu poklesu obliby již tak nepopulárních labouristů.

Proplácení rekonstrukce bytu, údržbu zahrady i prasklé trubky

Dnes The Daily Telegraph obrátil pozornost na opozici. Stínový vůdce v Dolní sněmovně Alan Duncan si podle něj během tří let nechal proplatit 4000 liber za údržbu zahrady. Poslanec Oliver Letwin, který připravuje předvolební program toryů, si naúčtoval 2000 liber (60. 000 korun) za výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem.

Stínový ministr vnitra Chris Grayling žádal proplacení tisíců liber za rekonstrukci londýnského bytu, který je necelých 30 kilometrů od jeho rodinného domu. Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště.

Vůdce opozičních konzervativců David Cameron se v reakci na zveřejněné účty omluvil a zdůraznil, že systém poslaneckých náhrad je chybný. "Je to další špatný den pro parlament a upřímně řečeno pro Konzervativní stranu," řekl.

Premiér Brown se omluvil, chce obnovit důvěru veřejnosti

V minulých dnech The Daily Telegraph uvedl, že premiér Brown vyúčtoval přes 6000 liber, které zaplatil bratrovi za úklid svého bytu. Stejně jako ostatní labourističtí i konzervativní poslanci i on zdůrazňoval, že se držel parlamentních pravidel.

Dnes se omluvil za "chyby, které se staly". Zdůraznil, že je zapotřebí "ihned" obnovit důvěru veřejnosti.

Poslanci si nechávali proplatit i drobnosti, které však mohou být politicky stejně ničivé jako velké částky. Například stínová ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová žádala 4,47 libry za psí konzervy a stínový ministr pro vysoké školy David Willetts chtěl 100 liber pro řemeslníky, kteří vyměňovali žárovky.

Kontrolní úřad poslaneckých účtů

Konzervativní list The Daily Telegraph odmítl uvést, zda za informace zaplatil. The Guardian napsal, že disk s detaily poslaneckých účtů byl nabídnut několika listům za šestimístnou sumu.

Poslanci budou dnes odpoledne jednat o nezávislém úřadu, který by kontroloval a schvaloval poslanecké účty. Dosud účty proplácí parlamentní kancelář, na kterou dohlížejí poslanci ze všech parlamentních stran a několik nezávislých osobností.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat