10. července 2015 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britští turisté po výzvě vlády opouštějí terorismem ohrožené Tunisko

Turisté v Tunisku (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Tunisku (ilustrační snímek). | foto: Reuters

TUNIS Britské cestovní kanceláře začaly odvážet své klienty z Tuniska - britské ministerstvo zahraničí totiž ve čtvrtek varovalo, že v zemi hrozí další teroristické útoky. K Británii se přidaly Irsko a Dánsko, které své občany vyzvaly, aby raději z Tuniska odjeli a odložili do této země všechny cesty, které nejsou bezprostředně nutné.

V Tunisku je nyní na dovolené přes 3000 turistů z Británie, většina z nich se domů vrátí už v pátek nebo v sobotu. Aerolinky pro ně vypravily zvláštní letadla. Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle zjištění tajných služeb je další teroristický útok v Tunisku vysoce pravděpodobný. Doporučilo proto britským turistům, aby se ihned obrátili na cestovní kanceláře se žádostí o návrat. Šéf diplomacie Philip Hammond řekl, že o žádné konkrétní a bezprostřední hrozbě neví, nové doporučení je podle něj přesto na místě.

„Jestliže jste v Tunisku a nemáte nezbytný důvod tam zůstat, doporučujeme vám, abyste odjeli s pomocí cestovní kanceláře či komerčním letem,“ uvedlo dánské ministerstvo. Svou výzvu občanům zdůvodnilo existencí „vysokého rizika teroristického útoku“.

Změnit své doporučení se rozhodlo také Irsko. „Vyzýváme všechny irské turisty v Tunisku, aby zvážili, zda jejich přítomnost v této zemi má zásadní význam. A pokud tomu tak není, doporučujeme jim odjet,“ uvedl v pátek v prohlášení irský ministr zahraničí Charlie Flanagan. V Tunisku je prý asi 50 irských turistů.

Tuniské bezpečnostní jednotky nedaleko hranic s Alžírskem.

Tuniské bezpečnostní jednotky nedaleko hranic s Alžírskem.

České ministerstvo zahraničních věcí informace o bezprostředním riziku teroristického útoku nemá. Ponechává proto v platnosti předchozí doporučení, aby byli turisté maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí. Po pátečním zasedání pracovní skupiny zabývající se situací v Tunisku to uvedla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. České cestovní kanceláře se podle svého vyjádření řídí doporučením ministerstva. Evakuaci turistů z Tuniska zatím nechystá ani Německo, jehož obyvatelé na sever Afriky také hojně jezdí.

Beznaděj - pramen terorismu

Tunisko každoročně navštěvovaly statisíce Britů. Třicet z nich přišlo o život minulý měsíc v Súse, kde zaútočil tuniský atentátník. Značná část rekreantů poté zemi opustila a ti, kdo měli dovolenou v plánu, svou rezervaci hromadně rušili. Podle sdružení britských cestovních kanceláří ABTA je nyní v Tunisku s cestovní kanceláří asi 3000 Britů, zatímco v době atentátu jich tam bylo asi 20 tisíc. Hodně hotelů tak zeje prázdnotou.

Tuniský premiér Habíb Síd v pátek v parlamentu odmítl kritiku, že Tunisko bezpečnostní opatření kolem turistů nezvýšilo dostatečně. Prohlásil, že země dělá vše, „co je v jejích silách“, aby ochránila cizince.

Tuniský velvyslanec v Británii Nabíl Ammar opatření britského ministerstva zahraničí kritizoval. „To je to, co teroristé chtějí,“ řekl stanici BBC. Podle něj kvůli odlivu turistů budou zavírat některé hotely a lidé přijdou o práci. „Beznaděj je pramenem terorismu,“ dodal.

Podle nejmenovaného francouzského diplomata budou vlády v Paříži, Londýně a Berlíně spolupracovat s Tuniskem na zajištění větší bezpečnosti na letištích a při ochraně míst oblíbených mezi turisty. Západní experti by v této záležitosti měli údajně již příští týden dorazit do Tunisu.

Útok v Súse se odehrál 26. června. Spáchal jej třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Jeho oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté: kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník také další čtyři desítky lidí zranil, pak jej zastřelila policie.

ČTK