Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie zveřejnila jména Rusů podezřelých z útoku na Skripalovy. Jsou to agenti GRU, řekla Mayová

BŘEZEN -  Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BŘEZEN - Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | foto: Reprofoto

PRAHA Za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem na jihu Anglie stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU hledaní podle britských úřadů jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Před poslanci to ve středu uvedla britská premiérka Theresa Mayová.

Podle premiérky nešlo o nezávislou operaci, nýbrž o útok schválený v nejvyšších patrech ruského státu. Na muže byl vydán evropský zatykač. Moskva obvinění opět odmítla a uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie údajně podezřelých jí „nic neříkají“.

Mayová uvedla, že Londýn využije všech dostupných prostředků, aby se podařilo pachatele postavit před spravedlnost. Británie prý bude také usilovat o zavedení dalších sankcí Evropské unie proti Rusku. Mayová v prohlášení v parlamentu varovala „spojence“ před působením GRU a zdůraznila potřebu posílit společný boj proti ruské vojenské rozvědce.

„Mám podezření, že chtěli vyslat signál Rusům žijícím mimo vlast, kteří byli zapojení do záležitostí souvisejících s ruským státem,“ řekla Mayová o březnovém útoku novičokem. „Ale je na Rusech, aby vysvětlili, co se v Salisbury stalo,“ dodala. Vláda si dnes předvolala chargé d’affaires ruského velvyslanectví v Londýně.

Britská prokuratura předtím oznámila, že má dostatek důkazů na to, aby dvojici přibližně čtyřicetiletých podezřelých obvinila ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala. Muži jsou také obviněni z pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta i jeho dcery. Prokuratura však o jejich vydání Rusko žádat nebude, taková snaha by prý byla marná. Šance na zatčení podezřelých v blízké budoucnosti jsou podle policie velmi malé.

Samo ministerstvo v pozdějším prohlášení podle agentury TASS dalo najevo rozhořčení nad „naprosto nepřijatelným tónem“ vstoupení britské premiérky v parlamentu. „Obsahovalo řadu kategorických obvinění proti Ruské federaci a dvěma údajným našim občanům. Tato nařčení rozhodně odmítáme,“ uvedla ruská diplomacie. Dodala, že hodlá brzy v Haagu a New Yorku „znovu seznámit mezinárodní společenství s historií této záležitosti“. Zároveň Londýn vyzvala ke spolupráci při vyšetřování incidentu v Salisbury. 

Prozradil je nález novičoku v hotelovém pokoji

Dvojice Rusů se do jihoanglického Salisbury vydala celkem dvakrát. Nejdříve 3. března na „průzkum“, den na to s cílem dopravit nervově paralytickou látku novičok do Skripalova bydliště. Popisuje to středeční prohlášení Neila Basua, který velí protiteroristickým operacím policie v Británii.

Dva dny před otravou Skripalových, 2. března, přistáli Alexandr Petrov a Ruslan Boširov pravděpodobně cestující pod krycími jmény na londýnském letišti Gatwick. Ubytovali se v hotelu City Stay Hotel ve východním Londýně. Následujícího dne se poprvé vydali do Salisbury. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili v lahvičce na voňavku, řekl Basu. 

Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač.

Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač.

„V neděli 4. března vykonali stejnou cestu z hotelu, přičemž opět jeli metrem z Bow na stanici Waterloo přibližně v 8:05 ráno, načež v cestě pokračovali vlakem do Salisbury,“ uvedl Basu. „Bezpečnostní kamery je zachytily v blízkosti domu pana Skripala a domníváme se, že vchodové dveře kontaminovali novičokem,“ pokračoval policejní velitel.

Kamery na nádraží v Salisbury zachytily Petrova a Boširova nejdříve krátce před polednem a poté při zpáteční cestě ve 13:50. Krátce po čtvrté hodině se pak objevily první zprávy o „incidentu“, popisuje zpravodajská společnost BBC. Policie přivolaná do parku v Salisbury našla Skripala a jeho dceru na lavičce v „extrémně vážném stavu“.

Do Moskvy odletěla dvojice Rusů označených britskou premiérkou Theresou Mayovou za pracovníky vojenské rozvědky GRU o půl jedenácté večer. Policie nemá informace o tom, že by se po 4. březnu znovu objevili v Británii.

V květnu vyšetřovatelé testovali vzorky odebrané v hotelovém pokoji dvou Rusů a zjistili kontaminaci novičokem. Ta však nedosahovala míry, která by představovala hrozbu pro zdraví veřejnosti. Výskyt látky „nebyl dostatečný na to, aby měl krátkodobé nebo dlouhodobé dopady“ na organismus člověka.

Policie také vysvětlila, jak došlo k otravě Charlieho Rowleyho a jeho partnerky Dawn Sturgessové, která se nakonec stala jedinou obětí novičoku. Rowley jí v červnu daroval krabičku s lahvičkou nalezenou v kontejneru, o níž si myslel, že obsahuje voňavku. Balení však pouze napodobovalo parfém značky Nina Ricci, lahvička se speciální tryskou ve skutečnosti obsahovala bojovou látku.

„Ve skutečnosti šlo o padělanou krabici, lahvičku a trysku, které byly speciálně upravené. Chtěl bych ujistit všechny, kdo si koupili parfém Nina Ricci, mám to z důvěryhodného zdroje, že se nemají čeho bát,“ řekl Basu.

Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).
V blízké době by se Skripalová chtěla vrátit do Ruska.

Podle údajů Scotland Yardu se na půlročním vyšetřování podílelo na 250 detektivů a dalších několik desítek forenzních a laboratorních pracovníků. Vyšetřovatelé zhlédli asi 11.000 hodin záznamů z bezpečnostních kamer a zabývali se 1400 hlášeními. Ve středu policie zveřejnila průkazové fotografie obou podezřelých z pasů, které muži předložili hraniční kontrole, devět jejich fotek ze záznamů bezpečnostních kamer a tři snímky obalu, v němž byl jed přepraven. 

Reálná šance na odsouzení

Sue Hemmingová z vrchního státního zastupitelství řekla, že vyšetřování shromáždilo dostatek důkazů, aby byla „reálná šance na odsouzení“. Vznést obvinění proti Petrovovi a Boširovovi je podle ní „jasně ve veřejném zájmu“. S ohledem na ruskou praxi nepředávat ruské občany k trestnímu stíhání do zahraničí ale prokuratura nebude Moskvu žádat o vydání podezřelých mužů, ačkoli se v srpnu objevily zprávy, že příslušná žádost je připravená.

„Avšak podařilo se nám získat evropský zatykač, což znamená, že pokud kterýkoli ze dvou mužů vycestuje do země, ve které zatykač platí, bude zatčen a může být vydán na základě těchto obvinění, u nichž není promlčecí lhůta,“ uvedla Hemmingová.

Prokurátoři podezírají dvojici přibližně čtyřicetiletých Rusů ze spiknutí s cílem zavraždit bývalého dvojího agenta Skripala, z pokusu o vraždu 66letého Rusa a jeho 33leté dcery a také z porušení zákona o chemických zbraních. 

Skripalovi byli 4. března otráveni nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba z útoku zotavili.

Časový harmonogram pobytu podezřelých rusů

Metropolitní policie zveřejnila podle agentury AP časový harmonogram pohybu obou podezřelých a obrátila se na veřejnost o poskytnutí dalších případných informací.

2. března 2018:

15:00 místního času (16:00 SEČ): Dva muži s pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov přiletěli z Moskvy na letiště Gatwick na lince SU2588 ruské společnosti Aeroflot.

17:40: Dvojice dorazila z letiště vlakem na železniční stanici Victoria v Londýně.

18:00: Muži přestoupili na městskou hromadnou dopravu směrem do stanice Waterloo v Londýně a poté se ubytovali v hotelu City Stay ve východním Londýně, kde strávili dvě noci.

3. března:

11:45: Dvojice dorazila na stanici Waterloo a nastoupila do vlaku jedoucího do města Salisbury, ležícím asi 145 kilometrů jihozápadně od Londýna.

14:25: Příjezd obou mužů do Salisbury.

16:10: Petrov a Boširov odjeli ze Salisbury do Londýna vlakem poté, co podle dedukcí vyšetřovatelů obhlédli terén.

20:05: Dvojice se vrátila zpět do svého londýnského hotelu.

4. března:

8:05: Muži odjeli londýnským metrem ze svého hotelu na stanici Waterloo a nastoupili do vlaku směřujícího do Salisbury.

11:48: Bezpečnostní kamery zaznamenaly oba Rusy, jak opouštějí železniční stanici v Salisbury.

11:58: Muži byli podle policie zaznamenáni poblíž Skripalova domu chvíli před útokem.

13:05: Kamery zaznamenaly oba podezřelé, jak se vracejí směrem k nádraží.

13:50: Petrov a Boširov byli natočeni na video na salisburském nádraží.

16:45: Dvojice se vrátila zpět do Londýna na nádraží Waterloo.

18:30: Muži nastoupili do londýnského metra a zamířili na letiště Heathrow.

19:28: Bezpečnostní kamery zachytila dvojici, jak prochází pasovou kontrolou na letišti Heathrow.

22:30: Muži odletěli z Londýna zpět do Moskvy na palubě letu SU2585 společnosti Aeroflot.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Olympijské hry (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Olympijské hry (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Olympijské hry (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...