4. září 2012 17:55, aktualizováno  21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hvězdný Willis uvízl v pasti iTunes. Vyráží do boje s Applem

Americký herec Bruce Willis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký herec Bruce Willis | foto: Reuters

LOS ANGELES Hvězda akčních filmů Bruce Willis vyráží do boje s firmou Apple. Herce rozlítilo, že nemůže předat svou hudební kolekci na iTunes svým třem dcerám, protože ji fakticky nevlastní. Technologický gigant hudbu totiž jen licenčně zapůjčuje.

Sedmapadesátiletý herec utratil údajně tisíce dolarů za písně, které chce nechat svým dětem Rumer (24), Scout, (20), a Tallaluh (18). Pravidla iTunes v americké Kalifornii to ale neumožňují, jelikož pořízená hudba je podle obchodních podmínek jen licenčně "zapůjčena".

Co říkají smluvní podmínky iTunes

POUŽÍVÁNÍ ZAKOUPENÉHO NEBO PRONAJATÉHO OBSAHU

Souhlasíte s tím, že vám jsou Produkty iTunes poskytovány pouze formou licence. Berete na vědomí, že Služba a některé Produkty iTunes zahrnují bezpečnostní systém využívající technologii, která chrání digitální údaje a omezuje vaše používání Produktů iTunes.

Pokud Willis v boji s malým písmem, kterým jsou obchodní podmínky technologického gigantu napsány, uspěje, bude to průlom, ze kterého by se radovaly tisíce frustrovaných uživatelů programu, píše list The Daily Telegraph.

Komu patří filmy a hudba?
Herec si proti Applu připravil propracovanou strategii. Nejprve se pomocí svých právníků pokusí vytvořit jakýsi rodinný fond, který by hudební sbírku spravoval. Pokud to nevyjde, pustí se se právního boje v dalších amerických státech, kde je silnější hlas nespokojených uživatelů iTunes, kteří žádají větší práva na svou muziku.

Otázka vlastnictví digitálních produktů se dnes stává stále větším problémem. “Řada z nás by byla překvapena, že vlastně není majitelem všech těch knih, hudby, her a filmů, které si před lety pořídili. Je pochopitelné, že je člověk chce předat svým blízkým, ale právo je na straně Applu," cituje právního experta list The Daily Mail. “Ideálně by ale Apple a podobné firmy měly přijít s řešením, které bude pro zákazníky uspokojivější," dodává.

Co říkají smluvní podmínky iTunes

DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ

Souhlasíte s tím, že Služba, zejména Produkty iTunes, grafika, uživatelské rozhraní, audio klipy, redakční obsah a texty a software používaný k realizaci Služby, obsahují majetkové informace a materiál, který je vlastnictvím společnosti iTunes a/nebo poskytovatelů licencí a je chráněn příslušným zákonem na ochranu duševního vlastnictví a dalšími zákony, zejména zákonem o právu autorském. Souhlasíte s tím, že nebudete takové majetkové informace ani materiály jakýmkoliv způsobem používat, s výjimkou používání Služby v souladu s touto Smlouvou. Žádná část Služby nesmí být jakoukoliv formou nebo jakýmikoliv prostředky reprodukována, s výjimkou případů, kdy je to výslovně povoleno těmito podmínkami.

Bez ohledu na jakékoliv jiné ustanovení této Smlouvy si společnost iTunes a poskytovatelé licencí vyhrazují právo změnit, pozastavit, odstranit nebo znemožnit přístup k jakýmkoliv Produktům iTunes, obsahu nebo jiným materiálům nabízeným prostřednictvím Služby, a to kdykoliv a bez oznámení.

Smluvní podmínky jsou platné pro Českou republiku.

Zdroj: http://www.apple.com/legal/itunes/cz/terms.html#SALE 

jvJana Vrubelová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!