17. září 2012 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brusel je metropolí špionů, pohybují se jich v něm stovky

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL  Brusel není jen hlavním městem Evropské unie, ale také metropolí špionů. Píše o tom server EUobserver, který odkazuje na šéfa belgické tajné služby VSSE Alaina Winantse. V Bruselu, v němž sídlí většina institucí Unie, jsou prý špioni takřka nejaktivnější ze všech světových metropolí.

"Nemluvíme o desítkách, hovoříme o stovkách, několika stovkách," nastínil množství zahraničních rozvědčíků a agentů v Bruselu Winants.

Jako za studené války
Špionáž, například ze strany Ruska, Číny, ale i dalších zemí, je podle něj v Belgii na stejné úrovni jako za studené války. Důvodem je obrovská koncentrace diplomatů, obchodníků a mezinárodních institucí. Kromě sídla většiny klíčových orgánů EU je Brusel i místem, kde má centrálu NATO a také množství zájmových a oborových hnutí a asociací. "Takže pro zpravodajského důstojníka, pro špiona... je to místo, kde je třeba být," řekl Winants. Naivní by prý bylo domnívat se, že zpravodajskou činnost nevyvíjí i země s přátelskými vztahy k EU, třeba Spojené státy či Izrael. "Bylo by naivní si myslet, že špionáž provádějí jen země jako Rusko, Čína či Írán," podotkl šéf belgické tajné služby.

Agent- ilustrační foto

Pro zpravodajské služby je Brusel místo, kde je potřeba být.

"Ukončil jsem s ním oběd, protože jen kladl otázky, ale o sobě nic neříkal," popsal schůzku s člověkem z ruské ambasády jeden diplomat, který působí v pracovní skupině pro bývalé země Sovětského svazu, jež zasedá v rámci Rady EU.

Právě Moskva by mohla mít zájem například o nejrůznější věci týkající se energetiky. Brusel nedávno zahájil formální vyšetřování energetického ruského gigantu Gazprom kvůli možnému zneužívání dominantního postavení na trhu. Špioni se prý většinou maskují tím, že se vydávají za diplomaty, novináře, lobbisty, obchodníky nebo studenty.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč