Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel schválil první peníze pro Česko

Svět

  9:26
BRUSEL - Česká republika má konečně jisté první peníze z evropských fondů, komise totiž schválila tři české operační programy. Přes ty do země může přitéct až 105 miliard korun. Z 24 takových programů jsou toto tři první, které komise schválila.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Brusel uznal programy  Vzdělání pro konkurenceschopnost, Praha adaptabilita a Lidské zdroje a zaměstnanost.

Celý schvalovací proces se ovšem prakticky uzavře až příští týden v úterý, jak dnes informovaly Hospodářské noviny. Tehdy Špidla podepíše se zástupci České republiky smlouvu, která souhlas Bruselu zpečetí. Brusel programy formálně schválil již dnes s vypršením pracovní doby. Skončilo tak totiž takzvané připomínkové řízení.

Schválení operačních programů není nic, čím by se Češi mohli chlubit. Celkem mají 24 operačních programů a až do dneška nebyl schválen ani jeden. Takto špatné "skóre" neměl žádný z nových členských států EU. Jeden ze tří schválených operačních programů je navíc paradoxně dílem ministerstva školství, jehož ministryně Dana Kuchtová rezignovala právě kvůli váznoucí přípravě na čerpání peněz z evropských fondů.

Určitý pokrok je však přece jen zřejmý. České úřady mají do pondělí do Bruselu poslat aktualizované a opravené verze operačních programů. "Již nyní je vidět, že za poslední tři týdny nastal velký pokrok," řekl  jeden z vysoce postavených úředníků Evropské komise s tím, že "balík" dalších programů schválí Brusel na přelomu listopadu a prosince.

Česko může v letech 2007 až 2013 čerpat zhruba 730 miliard korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat