Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel si připomíná Havla neonovým srdcem

Evropa

  20:07aktualizováno  20:20
BRUSEL - Úterní výročí úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla si připomíná i Brusel. Na místním sídle Evropského parlamentu se u této příležitosti rozzářilo Srdce Václava Havla - neonové dílo z dílny Jiřího Davida, které kdysi viselo i na Pražském hradě.

Srdce pro Havla foto: ČTK

Exprezident byl známý tím, že symbol srdce připojoval ke svému podpisu. "Václav Havel byl velkým a statečným člověkem a globálně uznávanou osobností," podotkl místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, který vystavení neonového srdce na budovu zákonodárců pomáhal zrealizovat.

"Svoboda, demokracie, lidská práva a osobní zodpovědnost jsou hodnoty, které stojí nad všemi každodenními spory a tvoří základní kameny projektu evropské spolupráce," řekl také Vlasák, poslanec za ODS, s jejímiž některými představiteli měl Havel za svého působení politické spory.

ČTĚTE DÁLE:

Zhruba 300 kilogramů vážící dílo, které bylo na budovu Evropského parlamentu namontováno již na konci minulého týdne a zůstane tam až do konce ledna příštího roku, se muselo kvůli instalaci upravit. Změnami prošla konstrukce i neonové trubice, které nahradily diody.

V roce 2002 bylo srdce vnímáno negativně

"Tehdy v roce 2002, kdy to bylo poprvé rozsvícené, to většina lidí, poměrně manipulovaná vehementně médii a politiky, vzala velmi negativně," řekl autor díla při slavnostním rozsvícení srdce, na které dorazily desítky osob, mezi nimiž dominovali čeští pracovníci institucí EU a diplomaté.

"Doufám, že rok po jeho smrti tentokrát to srdce v centru Evropy bude chápáno daleko více než tenkrát," dodal před akcí, na níž Vlasák také přečetl dopis od exprezidentovy manželky Dagmar Havlové. Ta se osobně nemohla dostavit, neboť se účastnila mše za Václava Havla, která se paralelně s rozsvěcováním srdce v Bruselu konala v pražském kostelu sv. Anny.

"Havel byl jedním ze propagátorů boje proti komunismu, proti totalitě, boji za svobodu a demokracii. To jsou hodnoty, které ctí i Evropský parlament," řekl Vlasák. Připomněl také, že po Havlovi bude pojmenovaná jedna z budov Evropského parlamentu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat