18. července 2012 14:05, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brusel tvrdě zkritizoval Rumuny a Bulhary

Budova parlamentu v Bukurešti, Rumunsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova parlamentu v Bukurešti, Rumunsko. | foto: Lidovky.cz

BRUSEL Evropská komise se dnes podle očekávání vyjádřila velmi kriticky vůči Rumunsku a Bulharsku. Ve zveřejněných hodnotících zprávách odsoudila hlavně Bukurešť za porušování principů právního státu. U obou zemí shledala nedostatky v boji s korupcí a při zavádění reforem soudnictví a justice.

Pokud jde o Rumunsko, zpráva přiznává zemi celkový pokrok od přijetí do Evropské unie v roce 2007, zároveň ale poukazuje na četné nedostatky.

Nedávné kroky k sesazení pravicového prezidenta levicovou většinou vyvolal podle AFP u komise vážné pochybnosti, zda Bukurešť hodlá respektovat principy právního státu a zda vůbec rozumí, co právní stát v demokratickém pluralitním systému znamená.

Kvůli současné vládní krizi v Rumunsku, která se točí kolem sporného odvolání dosavadního prezidenta Traiana Baseska z funkce, panují i u mnohých členských států obavy, nakolik rumunští politici dodržují pravidla právního státu a nezávislé justice.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise dále vyčítá Rumunsku manipulace a tlaky vůči institucím a soudcům, dále oslabování ústavního soudu, obcházení zavedených postupů a rušení klíčových demokratických kontrol. Bukurešť byla vyzvána, aby okamžitě přijala všechna nutná opatření k nápravě stavu ve všech kritizovaných bodech.

U Bulharska zpráva také oceňuje ústavní a další reformy od roku 2007, ale hovoří o jejich "neúplnosti". Sofii komise vyčítá, že v zemi nezajistila věrohodnou nezávislost soudců a že nedostatečně bojuje proti korupci ve vyšších sférách a proti organizovanému zločinu.

Poslední události v Rumunsku otřásly naší důvěrou

"Výsledky boje proti korupci byly omezené a vyšetřování cílených vražd byla málo účinná," uvedli autoři zprávy. Komise vyzvala Sofii k většímu úsilí s cílem prokázat, že korupce a organizovaný zločin jsou v zemi účinně trestány.

"Poslední události v Rumunsku otřásly naší důvěrou," řekl předseda EK José Barroso. "Zpochybňování soudních rozhodnutí, podkopávání ústavního soudu, anulování zavedených procedur a odstraňování klíčových kontrol vede k otázce ohledně závazků kabinetu k respektování vlády práva," dodal před novináři šéf výkonného orgánu unie, který v EU dohlíží na dodržování pravidel a norem.

Rumunský premiér Victor Ponta, který v minulých dnech dal Bruselu závazky ke zlepšení situace, označil zprávu komise za vyváženou. "Rumunsko z ní vyvodí nezbytné důsledky," citovala jeho slova AFP. Před koncem roku komise hodlá zveřejnit novou zprávu hodnotící situaci v Rumunsku a Bulharsku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!