Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brusel vyzývá britskou vládu, aby dodržela brexitovou dohodu

Unijní vyjednávač Michel Barnier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unijní vyjednávač Michel Barnier. | foto: Reuters

Brusel Evropská unie je znepokojena informacemi, podle nichž se Británie chystá nedodržet některé části brexitové dohody. Britská média v posledních hodinách informují, že se Londýn v případě krachu současných vyjednávání nebude řídit dříve dohodnutými pravidly o státní pomoci firmám a celním režimu v Severním Irsku.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes před začátkem dalšího kola rozhovorů Londýn nepřímo vyzvali, aby svůj závazek dodržel. Mluvčí britské vlády reagoval prohlášením, že země je připravena dohodu respektovat. 

List Financial Times a po něm i deník The Guardian s odkazem na zdroje z britské vlády napsaly, že kabinet premiéra Borise Johnsona chystá pro případ neúspěchu současných vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů zákon, který by zmíněné části právně závazné dohody zneplatnil.

„Všechno, co bylo podepsáno, musí být respektováno,“ řekl v pondělí Barnier francouzské rozhlasové stanici France Inter a dodal, že je zprávami znepokojen. Připomněl, že závazek stvrdil svým podpisem právě Johnson a ratifikoval jej britský parlament.

„Věřím, že britská vláda uvede do praxe dohodu o vystoupení z EU, což je její povinnost podle mezinárodního práva a předpoklad pro jakékoli budoucí partnerství,“ uvedla později na twitteru šéfka unijní exekutivy.

Barnierův tým se tento týden v britské metropoli zapojí do již osmého kola rozhovorů o jednotlivých kapitolách budoucích vztahů. Brusel i Londýn se navzájem obviňují z neochoty ustoupit v klíčových sporných tématech, jimiž jsou pravidla hospodářské soutěže, dohled nad jejich dodržováním či rybolovná práva. Podle hlasů z obou stran jsou naděje na rychlou dohodu velmi malé a možnost krachu rozhovorů stále reálnější.

Barnier v pondělí konstatoval, že pokud Británie nedodrží výstupní smlouvu, hrozí vznik pevné hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, čemuž se Evropská unie dlouhodobě snaží zabránit. Protokol o Severním Irsku podle Barniera zajišťuje, že v oblasti se podaří udržet mír, který by rozdělení ostrova mohlo narušit.

Mluvčí Johnsonovy vlády v pondělí na informace reagoval vyjádřením, podle něhož je Británie připravena brexitovou dohodu i protokol o Severním Irsku respektovat a chystá pouze drobné úpravy.

„Podnikáme odůvodněné a omezené kroky, abychom v rámci národních zákonů vyjasnili specifické body protokolu o Severním Irsku, čímž chceme předejít možným nejasnostem,“ sdělil novinářům bez dalších podrobností Johnsonův mluvčí.

Sám Johnson se během dne podle své kanceláře chystá říci, že pokud nebude dohoda o budoucím uspořádání hotova do říjnového summitu unijních lídrů, měly by se obě strany smířit s tím, že budou od příštího roku fungovat bez ní. Pro Británii je podle něho i tato varianta přijatelnější, než kdyby musela přistoupit na některé unijní požadavky.

Mluvčí Evropské komise v reakci na Johnsonova slova uvedl, že i Brusel by chtěl dosáhnout dohodu co nejdříve.

Británie opustila evropský blok na konci ledna. Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce nynějšího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už není členem EU.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...