Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel žádá zničit památku

Svět

  8:20
FRÝDEK-MÍSTEK - Frýdecko-místečtí valcíři jsou v neřešitelné situaci: ministerstvo kultury zařadilo do seznamu chráněných památek válcovací stolici, kterou mají podle asociačních smluv do června zničit.

Poslední plech vyjel z válcovny vloni 16. prosince a nikdo neví, co s ní dál. Zoufalí valcíři se dokonce obrátili i na premiéra. foto: Miroslav Rendl Lidové noviny

„Máme příslib ministerstva kultury, že do konce ledna rozhodne, co vlastně dělat dál,“ říká mluvčí společnosti Tomáš Želazko. Firma je ze situace kolem válcovny nešťastná. O schizofrenní situaci informovala všechna příslušná ministerstva, dopis o potížích putoval i na stůl premiéra Jiřího Paroubka.

Hrubý plech se na stolici válcoval dlouhá desetiletí. Do posledních dní pracovalo u linky 150 lidí. Že unikátní válcovna bude muset skončit, rozhodly asociační dohody s Evropskou unií. Původně měla válcovna přestat válcovat již v roce 2004, frýdecko-místečtí valcíři si však na Bruselu vyprosili alespoň roční odklad: do konce roku 2005.

Zařízení, které stále vydělávalo miliony korun ročně, bylo definitivně uzavřeno v polovině prosince. „Mnozí valcíři měli v očích slzy, přinesli dokonce i věnce,“ popisuje smutek dělníků nad koncem výroby Želazko. „Byli mezi nimi i takoví, kteří u válcovací stolice dělali třicet let,“ dodává mluvčí firmy. „Končí éra unikátní ruční výroby hrubých plechů,“ posteskl si ředitel válcoven Přemysl Kunčický.

Stoletá památka
V listopadu valcířům přišla nečekaná zpráva z Prahy. Ministerstvo kultury zařadilo celou válcovací stolici do seznamu kulturních památek. Zvlášť unikátní je na zařízení motor značky Siemens z roku 1908. Jeho až geniálně jednoduchá konstrukce dovolovala, že sloužil celých sedmadevadesát let.

Valcíře ovšem dokument dostal do těžko řešitelné situace: Brusel spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže jim nařídil zařízení do letošního června zničit a doklady o tom odeslat příslušným úřadům. Ministerstvo kultury naopak ukládá valcířům zařízení jako památku chránit. „Opravdu nevíme, jak z toho ven. Pro soukromou firmu je to naprosto neúnosná situace,“ stýská si mluvčí Želazko.

Kdyby památkově chráněná linka zůstala ve Válcovnách plechu, jen její údržba vyjde na miliony korun ročně. Valcíři tak vymysleli variantu, podle které by se linka rozebrala, a nejvzácnější věci z ní, jako motor Siemens či setrvačník, byly odvezeny do Národního technického muzea či podobné instituce.

Proti jakémukoli rozebírání či ničení válcovací stolice se již vyslovil například Stanislav Vopasek, ředitel ostravské nadace Landek, která o průmyslové památky v kraji pečuje. Ve financování údržby Vopasek žádný problém nevidí: „Jednou je válcovací stolice kulturní památkou, tak by její údržbu mělo platit ministerstvo kultury,“ říká rezolutně obdivovatel letité techniky.

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat