20. června 2017 21:25, aktualizováno  23:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bruselská policie zabránila útoku na centrálním nádraží. Muže s výbušninami zastřelila

Útočník byl zneutralizován vojáky, kteří hlídali nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník byl zneutralizován vojáky, kteří hlídali nádraží. | foto: ČTK

BRUSEL Na bruselském centrálním nádraží se v úterý večer pokusil odpálit sebevražedný útočník. Belgická policie uvedla, že „incident“ má pod kontrolou, a místní média informovala, že vojáci strážící nádraží „zneutralizovali“ člověka se sebevražednou vestou s trhavinou poté, co se ozvala menší exploze.

U nádražních přepážek se podle belgického listu ozvala v úterý večer exploze. Provoz na nádraží byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela. Mluvčí hasičů Pierre Meys potvrdil, že na nádraží se odehrál jistý druh exploze, na místě byli také hasiči.

Dle výpovědí svědků odpálil asi pětatřicetiletý muž náklad na zavazadlovém vozíku.

Výbušné zařízení chtěl podezřelý spustit ve chvíli, kdy vzbudil pozornost ozbrojené hlídky, informoval La Libre. „Zdá se, že odpálil své zařízení, když mu vojáci začali věnovat pozornost,“ uvedla prokuratura. Bojové jednotky jsou trvale umístěny ve významných veřejných bruselských budovách již od útoků v Paříži v roce 2015.

Nádraží a přilehlé oblasti byly evakuovány.
Útočník byl zneutralizován vojáky, kteří hlídali nádraží.

Provoz na nádraží byl zastaven a jeho okolí policie uzavřela. Vyklizeno bylo „během několika sekund“ podle médií také bruselské náměstí Grand Place, oblast, kde se v tu dobu vyskytovalo velké množství turistů i místních. Zastaven byl i provoz dvou linek metra.

Podle webových stránek deníku La Libre Belgique byl člověk se sebevražednou vestou s trhavinou „vážně zraněn a zneškodněn“, prokuratura následně potvrdila, že byl zabit. Nikdo další zraněn nebyl. „Osoba nesoucí batoh a výbušný pás na hlavním nádraží byla zastřelena,“ sdělila prokuratura.

Podle svědka, pracovníka nádraží Nicolase Van Herrewegena, kterého citovala agentura Reuters, muž křičel arabsky „Allahu Akbar“. Lidé, kteří stáli poblíž, nebyli při menším výbuchu zraněni


Autority v současnosti vyšetřují, zda jde o akt terorismu. Bulvární list Het Laatste Nieuws s odvoláním na očitého svědka události napsal, že jistý muž volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký) a poté se ozvala menší exploze. Na místo se prý seběhli vojáci, kteří viděli trčet dráty z oblečení muže, kterého postřelili. Tuto výpověď se zatím nepodařilo potvrdit jiným zdrojem.

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od listopadu roku 2015, kdy došlo k útokům v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí. Bezpečnost byla dále zvýšena od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.

ČTK, Reuters

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.