19. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Puškou po hlavě. Brutalita izraelského vojáka naštvala Dány

Brutalita izraelského vojáka naštvala Dány.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brutalita izraelského vojáka naštvala Dány. | foto: Reuters

JERICHO UVNITŘ VIDEO Napětí mezi Izraelem a Dánskem vyvolaly amatérské záběry zásahu vojáka izraelské armády. Ten bez příčiny brutálně napadl dánského aktivistu. Dánsko teď po Izraeli požaduje vysvětlení.

Podplukovník Šalom Eisner o víkendu spolu s vojáky na silničním kontrolním stanovišti u Jericha bránili skupině aktivistů, mezi nimiž byli Palestinci i cizinci, v cestě.  Po bezvýsledném vyjednávání se aktivisté rozhodli, že budou pokračovat. "Důstojník mne náhle a bezdůvodně udeřil puškou," řekl dvacetiletý Dán.

"Podobné chování není pro vojáky ani důstojníky typické a nemá v armádě místo," sdělil k tomu premiér Benjamin Netanjahu. Náčelník generálního štábu armády Benny Ganc řekl, že případ bude podrobně a s mimořádnou vážností vyšetřen.

Armáda násilníka suspendovala
Eisner ve svém podání incident popsal jako dvouhodinovou konfrontaci, při níž ho dánský mladík sám nejdřív napadl a zlomil mu dva prsty. Aktivisté prý chtěli silnici zablokovat. Armáda se ho rozhodla na neurčito suspendovat a o jeho dalším osudu rozhodne, až bude incident vyšetřen.Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!