26. prosince 2018 18:39, aktualizováno  20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brutální vražda evropských turistek v Maroku. Vrazi si jejich smrt nahráli, úřady zadržely 19 lidí

Lidé se sdružili u norské ambasády v Maroku, aby uctili památku dvou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se sdružili u norské ambasády v Maroku, aby uctili památku dvou... | foto: ČTK/AP

Rabat Marocké úřady oznámily, že v souvislosti s vraždou dvou skandinávských turistek bylo v zemi zadrženo již celkem 19 lidí. Deset nových podezřelých bylo zatčeno za uplynulé dva dny, uvedla agentura AP s odvoláním na prohlášení mluvčího marockých tajných služeb. Úřady vraždy vyšetřují jako teroristický čin.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil minulé pondělí francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Tubkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas. Podle marockých úřadů za vraždou stojí muži, kteří ve videu zveřejněném na sociálních sítích přísahali věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Dánské zpravodajské služby již dříve potvrdily, že ověřily věrohodnost videa, které se objevilo na internetu a na němž je zachycena vražda jedné z turistek. Žena v záběru údajně křičí, zatímco jí muž podřízne hrdlo kuchyňským nožem.

Maročané zapalují svíčky na památku zavražděným skandinávským studentkám.
Maročané se sešli uctít památku zavražděných studentek před dánskou ambasádou.

Arabská televize Al-Džazíra s odvoláním na zdroj v Imlílu uvedla, že jedna z turistek byla nalezena zavražděná ve stanu, zatímco tělo druhé bylo venku. Pozezřelí si dívky podle všeho vybrali náhodně a Islámský stát vraždy nijak nekoordinoval, uvedl již v neděli mluvčí marockých tajných služeb.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz