4. května 2017 9:35, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královnin manžel Philip jde v 96 letech do penze, vzdá se veřejných povinností

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem | foto: Reuters

LONDÝN Pětadevadesátiletý britský princ Philip, choť královny Alžběty II., bude své oficiální veřejné povinnosti vykonávat jen do srpna. Informoval o tom ve čtvrtek Buckinghamský palác. Jedenadevadesátiletá panovnice bude nadále plnit své závazky v plném rozsahu.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek princi Philipovi poděkovala za jeho práci pro Británii, zapojení do charitativní činnosti i podporu královny.

Zpráva o akci, která byla svolána narychlo, vyvolala nejen na internetu, ale i v médiích spekulace o možných zdravotních problémech 91leté panovnice či jejího 95letého manžela prince Philipa. Nejmenovaný představitel Buckinghamského paláce ale uvedl, že není důvod k obavám a že podobná setkání se čas od času konají.

Oznámení se nakonec týkalo vévody z Edinburghu, který se na podzim vzdá svých královských povinností. Princ Philip se rozhodl sám a podpořila jej i jeho choť královna Alžběta, která bude své závazky dál plnit v celém rozsahu.

„Princ Philip vykoná své už naplánované povinnosti od nynějška do srpna, ať už sám, nebo jako doprovod královny,“ uvádí se v tiskové zprávě paláce. Poté už nebude přijímat nové pozvánky na návštěvy a účasti, „i když je možné, že se i tak rozhodne čas od času navštívit některé veřejné akce“.

Královna Alžběta a princ Philip v čele zástupu dalších zúčastněných členů...
Princ Philip

„Bude nadále působit jako patron, prezident a člen celkem 780 organizací, ale přestane se aktivně podílet na jejich záležitostech,“ uvedla královská rodina v oficiálním prohlášení.

Vévoda z Edinburghu v nedávné minulosti trpěl srdečními potížemi, ale stále často vystupoval na veřejnosti. Buckinghamský palác dnes o jeho aktuálním zdravotnímu stavu nezveřejnil žádné podrobnosti.

Spekulace o závažnosti schůzky začala média brzy vyvracet s odvoláním na zdroje z Buckinghamského paláce. BBC vyrozuměla, že schůzka se netýká zdraví královského páru. Schůzky vedení personálu se prý konají zhruba jednou za rok. „Není důvod k obavám,“ řekl zdroj agentuře Reuters.

Také agentuře DPA zástupkyně královského paláce potvrdila, že schůzka zase tak neobvyklá není. „Takových setkání máme několik za rok, není to neobvyklé,“ řekla mluvčí.

04.května 2017 v 11:07, příspěvek archivován: 04.května 2017 v 11:33

The Duke of Edinburgh is Patron, President or a member of over 780 organisations, with which he will continue to be associated. https://t.co/lH2zsYKXsp

Královský pár se ve středu objevil na veřejnosti a podle britských médií se očividně těšil dobrému zdraví. Královna přijala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby formálně vyslovila souhlas s rozpuštěním parlamentu před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami. Princ Philip se zase zúčastnil otevření nové tribuny na londýnském kriketovém stadionu Lord’s Cricket Ground.

Premiérka Mayová ve čtvrtek princi Philipovi poděkovala za přínos, který podle ní měl pro Británii, za „neochvějnou podporu“ královně Alžbětě II. a za patronát nad stovkami charitativních organizací a dobročinných akcí.

„Jménem celé země chci vyjádřit svůj nejhlubší vděk a popřát vše nejlepší Jeho královské výsosti vévodovi z Edinburghu po dnešním oznámení, že se na podzim zřekne svých veřejných povinností,“ uvedla Mayová v oficiálním prohlášení.

,Svérázný aristokrat ve stínu královny’

Princ Philip přišel na svět na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jako 18letý si začal vyměňovat dopisy s tehdy 13letou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Svatbu měli v roce 1947.

Na královském dvoře ho zpočátku příliš nevítali, protože Philip nebyl „tak úplně prototyp anglického gentlemana“. Alžbětu však nezvratně okouzlil jako mladý pohledný kadet svým šarmem, humorem a nezávislostí. Korunní princezně bylo sotva 20 a rodiče ji prý marně přesvědčovali, že její vzdálený bratranec není jediný muž na světě. Nedala si říct.

Kvůli svatbě, kterou si Alžběta nakonec prosadila, Philip s již poangličtěnou verzí jména své matky Mountbatten konvertoval k anglikánům a vzdal se řecké i dánské koruny. Vzali se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství. V Británii se poté stal vévodou z Edinburghu, jeho královskou výsostí a britským princem.

Od korunovace Alžběty II. v roce 1953 je Philip známý jako „muž po boku královny“. Často se na veřejnosti ukazuje v uniformě a vyznačuje se uštěpačným humorem.

V roce korunovace Alžběty musel Philip ukončit kariéru u námořnictva, ale novou vášní se mu stalo létání. Angažuje se mimo jiné v ochraně přírody a téměř 20 let je předsedou britské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

S Alžbětou II. mají čtyři děti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osm vnoučat, je i dvojnásobným pradědečkem. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“ Philipovy vztahy s jeho dětmi ale tak harmonické nebyly. Jeho nejstarší syn princ Charles v autorizované biografii Jonathana Dimblebyho naznačil, že ho v dětství otec často zastrašoval a že se bál jeho přísných pravidel i kousavého výsměchu.

Na přísnosti je založen i Philipův program na podporu dobrodružného ducha a sportovních výkonů mladých, kteří se musejí osvědčit i ve službě společnosti (Duke of Edinburgh Award Scheme), podle některých kritiků až polovojenský. Princ také maluje a sbírá umění. Pověstným se stal také svým osobitým humorem, který je občas na hranici hrubosti.

V roce 1996 navštívil s Alžbětou i Českou republiku a v roce 2009 se stal nejdéle „sloužícím“ manželským partnerem v historii britských panovníků. Rovněž je nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz