Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Buď bude zeď, nebo přijdou o ‚vánoční‘ výplaty statisíce lidí. Trump hrozí, že neschválí peníze pro vládu

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Americké vládě stále hrozí přerušení toku peněz pro federální úřady. Statisíce vládních zaměstnanců by si tak musely vzít přes Vánoce neplacené volno, dokud se politici nedohodnou. Prezident Trump totiž neústupně trvá na financování hraniční zdi s Mexikem, což opozice odmítá, a hrozí tak, že se nestihne schválit peníze pro vládu.

Hranice USA s Mexikem (ilustrační snímek) foto: Reuters

Naposledy byly USA v této pozici v lednu letošního roku. Tehdy se američtí politici nebyli na rozsahu vládního financování schopni shodnout přes tři dny a nakonec dospěli jen k prozatímnímu řešení, jehož platnost vyprší v pátek večer. Znovu tedy statisícům státních zaměstnanců hrozí, že budou muset v období Vánoc nastoupit na neplacenou dovolenou.

USA strávily tři dny v platební neschopnosti. Astronauti museli zůstat ve vesmíru

Předmětem celého sporu je snaha prezidenta Donalda Trumpa a Republikánské strany vymoct si na opozičních demokratech podporu pro financování gigantického projektu hraniční zdi, na který prezident požaduje minimálně 5 miliard dolarů (112 miliard korun). Opozice považuje tuto investici za zbytečnou, respektive předraženou, a odmítá schválit peníze pro vládu s takto velkou položkou. Trump tak pohrozil, že zastaví přísun peněz pro federální ministerstva.

„Budu pyšný na to, že přivedu vládu k zastavení provozu kvůli ochraně hranic. Budu to já, kdo vládu zastaví,“ uvedl na jednání s opozičními předáky prezident Trump v průběhu minulého týdne. Následně dodal na svém Twitteru, že „udělá cokoliv, aby ochránil hranice.“

Prototypy hraniční zdi mezi Mexikem a USA.
Mnoho z nich doufá, že budou moci požádat o azyl v USA, ale imigrační úředníci...

Prezidenta však postupně začali obcházet jeho vlastní lidé. V průběhu tohoto týdne přišel šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell s návrhem, že by Kongres mohl znovu přijmout pouze provizorní a krátkodobé opatření, jehož součástí by byly prostředky ve výši 2,6 miliardy dolarů na ochranu hranic.

Vláda USA nemá dostatek financí na běžné fungování, americký Senát neodsouhlasil rozpočet

„Nechceme, aby tento rok skončil stejně, jako začal,“ uvedl pro média McConnell. Republikánský návrh však demokraté v čele s Chuckem Schumerem a Nancy Pelosiovou odmítli a hledání kompromisu pokračovalo v dalších dnech. Nakonec - ve středu po jedenáctihodinové debatě - přišli senátoři s konceptem, který je schůdný pro obě strany a zajistí financování vlády až do 8. února.

Prozatímní návrh schválený Senátem uvolňuje peníze na ochranu hranic ve stejné výši jako dříve, tedy bez výdajů na hraniční zeď. Demokraté trvají na tom, že na modernizaci hraniční infrastruktury, tedy nikoli výslovně na zeď, hodlají prezidentovi dát 1,3 miliardy dolarů. Debata o tom, zda zeď zaplatí Mexiko, jak sliboval prezident během kampaně, již zapadá do pozadí.

O zákonu bude v průběhu čtvrtka hlasovat Sněmovna reprezentantů, kde by měl návrh projít.

Finální rozhodnutí však zůstává na prezidentu Trumpovi, který může návrh na rozpočtové provizorium vetovat, což ostatně sám slíbil. Podle poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayové se však může stát, že prezident krátkodobý přísun peněz pro vládní agentury podpoří. Při dalším jednání však bude mít Trump mnohem těžší pozici, jelikož se začátkem ledna obmění složení Sněmovny reprezentantů, kterou ovládli v letošních volbách demokraté.

Bez pasu i zbrojního průkazu

V případě, že by politici návrh neschválili, úřady by neměly peníze na svůj provoz. Byly by tak uzavřeny federální úřady, které nejsou zásadní pro chod země, národní parky či muzea, neplacené volno by si museli vzít i například zaměstnanci americké NASA. V práci by zůstala jen úzká skupina pracovníků, kteří by hlídali bezpečnost astronautů, kteří zůstávají ve vesmíru. Naposledy byla kvůli dohadům o vládním financování uzavřena i socha Svobody.

K procesu, známém v americkém prostředí jako „government shutdown“, tedy přerušení provozu vlády, došlo od roku 1976 celkem osmnáctkrát. Pouze v osmi případech však museli státní zaměstnanci na neplacenou dovolenou nastoupit.

Žádný z amerických občanů by si během finanční neschopnosti nemohl vyřídit pas, zbrojní průkaz ani vízum pro vycestování ze Spojených států. Vyplácení sociálního pojištění i poštovní servis naopak fungovalo nepřetržitě. V provozu by však byla kontrola letecké i železniční dopravy, pohraniční služba i bezpečnostní složky.

Předchozí „shutdown“ proběhl v roce 2013 za vlády prezidenta Baracka Obamy a trval 17 dní. Podle televize CNN přišlo poslední přerušení provozu vládu americkou ekonomiku na téměř 2 miliardy dolarů.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...