Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Lukašenko není idiot, tajně s námi jednal, uvedl šéf ukrajinské rozvědky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při návštěvě velitelského stanoviště vzdušných sil v Bělorusku (15. května 2023) foto: ČTK

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov uvedl, že Ukrajina tajně jednala s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, aby zabránila Minsku více se zapojit do války. Významnou roli v jednání podle něj hrál kontroverzní, prolukašenkovský ukrajinský poslanec.
  14:24

Podle Budanova ruský prezident Vladimir Putin už ztratil naději, že by Rusko Bělorusko do války zatáhlo. „Ať už ho máme rádi či ne, Lukašenko není idiot. A nechce, aby se opakoval 24. únor 2022. Kreml při invazi nebral v úvahu jeho názor a poučil se. Už je to dlouho, co Bělorusko vystřelilo na Ukrajinu,“ řekl Budanov v rozhovoru pro ukrajinský youtubový kanál Rizni Lyudi.

Rusko na počátku invaze zaútočilo na Ukrajinu i z běloruského území. V průběhu války využívalo běloruský vzdušný prostor k dronovým a raketovým úderům.

„Je to výsledek naší komplexní práce,“ dodal šéf ukrajinské vojenské rozvědky. Podle něj Ukrajinci využili všechny možné způsoby komunikace, aby zapojení Běloruska do války zabránili.

Důležitou roli při tom hrál člen ukrajinského parlamentu. Budanov prozradil i poslancovo jméno: Jevgenij Ševčenko.

„Těžíme z jeho komunikace, z jeho kontaktů. Nikdy jsme to opravdu netajili,“ řekl Budanov. „On je v tomto procesu efektivní. Řekněme, že pan Ševčenko nám pomáhá už dlouho. A nikdy neodmítl, když jsme se na něj obrátili s nějakou žádostí.“

Ševčenko je na ukrajinské politické scéně kontroverzní postavou. Veřejně podpořil Lukašenkův režim a chválil zadržení některých opozičních figur. Kyjev přitom Lukašenka neuznává jako legitimního prezidenta Běloruska a staví se na stranu opozice, podle níž byly poslední prezidentské volby zmanipulované.

V červenci 2022 Ševčenko přišel do prostor ukrajinského parlamentu ve vojenské uniformě. Poslanci jej donutili se převléct, protože právo nosit uniformu mají pouze příslušníci ukrajinských vojenských útvarů. Ševčenko tvrdil, že se podílí na zpravodajských operacích. Dokonce ukazoval i údajný průkaz zaměstnance ukrajinské vojenské rozvědky, připomíná ukrajinský portál Babel.

Budanov má tendenci k bombastickým, těžko ověřitelným prohlášením. Opakovaně uváděl, že šéf Kremlu je smrtelně nemocný či že má tři dvojníky.

Rusko jaderné zbraně zatím nerozmístilo

Minsk je nejbližší spojenec Moskvy a Lukašenko často opakuje tvrzení ruské propagandy a označuje Ukrajinu a Západ za agresory. Ruští vojáci se nachází na běloruském území a jejich běloruští kolegové s nimi pořádají společná vojenská cvičení, což Kyjev sleduje se značným znepokojením.

Moskva též oznámila, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Stálý zástupce Běloruska při OSN Valentin Rybakov ale uvedl, že zatím nebyly v tomto směru učiněny žádné praktické kroky. Pokud se tak stane, bude to „rozhodnutí běloruské vlády, nikoliv vlády někoho jiného“.

I přes agresivní výpady proti Kyjevu Lukašenko zdůrazňuje, že jeho armáda se do bojů na Ukrajině zapojí pouze v případě napadení Běloruska. Analytici připomínají, že ruská invaze je v Bělorusku velmi nepopulární, Lukašenko by tedy napadením sousedního státu citelně riskoval ztrátu své moci.

Autor: