2. září 2015 12:23, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Budapešťské nádraží je dál v obležení migrantů. Nesmějí do vlaků

Migranti protestují proti zadržování na nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti protestují proti zadržování na nádraží. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Budapešťské Východní nádraží (Keleti) i ve středu obléhají stovky migrantů, kteří doufají, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a do Německa. Doprava přes nádraží po úterním několikahodinovém přerušení pokračuje, ale uprchlíci cestovat nemohou, informovala maďarská tisková agentura MTI.

Množství běženců strávilo noc v okolí Keleti na holé zemi. Policisté, kteří kontrolují všechny přístupové cesty, jim nadále brání ve vstupu na nádraží. Na nástupiště k vlakům smějí „jen oprávnění cestující“, napsala MTI.

Podle agentury DPA se odhaduje, že kolem Keleti se utábořily zhruba dva až tři tisíce běženců. Mimořádně kritická je kvůli tomu hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Jedinou pomoc jim prý poskytuje společnost Migration Aid, která rozděluje oblečení a jídlo získané z darů.

Muž protestuje s provizorním transparentem.
Situace před nádražím je napjatá.

Migranti, kteří pocházejí většinou ze Sýrie, podle médií bouřlivě protestují a mávají nad hlavami již zakoupenými drahými jízdenkami na spoje do Rakouska a Německa. Dav střídavě provolává „Sýrie“ a také „Německo“, kam má většina lidí v úmyslu odjet.

Migranti podle MTI také demonstrují podél železniční tratě na dalším budapešťské stanici Kőbánya-Kispest a na místo musela přijet policie. Tato skupina odmítla nastoupit do vlaku, který by je odvezl do přijímacího centra v Debrecínu.

Radnice slíbila tábor

Radnice maďarské metropole se ve středu rozhodla, že kvůli neutěšené situaci u Východního nádraží vybuduje v jeho blízkosti během dvou týdnů stanový tábor schopný přijmout na přechodnou dobu 800 až 1000 běženců. Na tento účel chtějí radní vyčlenit 373 milionů forintů (32 milionů korun).

„Není to sice náš úkol, ale děláme to kvůli svědomí. Musíme situaci zvládnout, a to i kvůli vlastní ochraně,“ řekl k tomu podle DPA primátor István Tarlós.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč