12. března 2019 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bude dohoda, nebo žádný brexit, varuje Mayová. V dokumentu nedošlo k žádné změně, oponuje Corbyn

Britská premiérka Theresa Mayová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová | foto: ČTK

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová před úterním klíčovým hlasováním o brexitové dohodě v parlamentu poslancům řekla, že parlament si nyní musí vybrat mezi její dohodou nebo brexitem bez dohody či žádným brexitem. S odkazem na pondělní jednání s Evropskou komisí (EK) dodala, že se jí podařilo zajistit „vylepšení“ textu, který členové Dolní sněmovny už jednou odmítli kvůli sporné irské pojistce.

„Špatná dohoda by byla ještě horší než žádná dohoda, ale tahle je dobrá,“ dodala premiérka ohledně dokumentu, o němž dva roky vyjednávala s Evropskou unií.

Varovala také před tím, že unie by nemusela Spojenému království umožnit odklad brexitu, plánovaného na 29. března. Pokud úterní hlasování skončí vládním fiaskem, což komentátoři předpokládají, bude to patrně znamenat, že poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o odkladu vystoupení z bloku. 

Média si všímají, že ochraptělá Mayová téměř nemohla mluvit, což ostatně sama premiérka přičetla horečným jednáním s předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem ve Štrasburku. Měli byste slyšet, jak zní on, řekla žertem poslancům.

Mayová v pondělí dojednala s Evropskou komisí doplňky k brexitové dohodě. Jejich podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Tisk, vláda i poslanci pak napjatě čekali na právní analýzu generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Ten ale oznámil, že podle jeho názoru právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky, nadále trvá. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadí.

Předseda sněmovny John Bercow v úterý krátce po zahájení parlamentní debaty oznámil, že nevybral k hlasování žádný z předložených poslaneckých pozměňovacích návrhů. Znamená to, že parlament bude o brexitové dohodě hlasovat rovnou ve 20:00.

Pozorovatelé ale předpovídají vládní debakl. Opoziční labouristé, severoirská strana DUP i vlivná skupina konzervativních euroskeptických poslanců již oznámili, že budou hlasovat proti.

Žádná změna dosažena nebyla, tvrdí Corbyn

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn je proti dohodě a tvrdí, že britská premiérka Theresa Mayová nedosáhla jediné změny v tomto dokumentu, který již v lednu poslanci odmítli.

„Parlament by měl odvést svou práci a říci ne premiérce,“ prohlásil Corbyn v projevu v Dolní sněmovně, která dnes bude o návrhu brexitové dohody znovu hlasovat.

Navzdory doplňkům k dohodě, který Mayová v pondělí dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, Corbyn poznamenal, že text dohody se nijak od lednového hlasování nezměnil. „Nebyla dosažena jediná změna v brexitové dohodě, ani jedno slovo se nezměnilo,“ dodal.

Doplněk v podobě jednostranného prohlášení britské vlády ke sporné irské pojistce pak považuje Corbyn za snahu napálit nespokojené poslance z řad konzervativců, aby nakonec pro návrh hlasovali.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz