Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bude nutné zrušit olympiádu, shoduje se japonská vláda. Organizátoři her ale počítají s letošním termínem

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit olympijské hry v Tokiu plánované na letošní léto. Napsal to britský list The Times s odkazem na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z japonské vládnoucí koalice. Kabinet premiéra Jošihideho Sugy se podle něj nyní soustředí na to, aby si zajistil pořádání her v dalším volném termínu, tedy v roce 2032. Vládní mluvčí označil zprávu za nepravdivou, organizátoři her uvedli, že se na událost plně připravují.
  7:57aktualizováno  11:55

„Nikdo to nechce říct jako první, ale panuje shoda na tom, že je to příliš složité. Osobně si nemyslím, že se budou (hry) konat,“ řekl zdroj The Times. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i japonská vláda přitom veřejně stále tvrdí, že se největší sportovní akce na světě letos odehraje za přijetí zvláštních opatření proti šíření nákazy.

Tokijská olympiáda v nejistotě. Zrušte hry, nemáme záruku, že budou bezpečné, navrhuje opozice

Podle listu však hrozí, že by se olympiáda namísto sportovního svátku a oslav mezinárodní soudržnosti mohla stát akcí, na níž dojde k významnému rozšíření viru. Japonsko totiž kvůli zimní vlně pandemie vyhlásilo stav nouze ve svých největším městech včetně Tokia. Průzkumy ukazují, že s pořádáním her letos v červenci a srpnu nesouhlasí 80 % Japonců.

Zrušení olympiády by podle listu bylo pro Japonsko finanční katastrofou. Země již na přípravy vynaložila nejméně 25 miliard dolarů (536 miliard korun), z nichž tři čtvrtiny pocházely z veřejného rozpočtu.

Cílem vlády je podle The Times udržovat zdání toho, že země stále o pořádání olympiády letos v létě usiluje, aby Japonsko získalo automaticky právo na pořádání her v náhradním termínu v roce 2032 ve chvíli, kdy bude letošní akce nevyhnutelně zrušena.

Japonské vedení přitom zřejmě čeká na první krok ze strany jiných států podobně jako loni, kdy se rozhodlo o odložení her poté, co Kanada a Austrálie ohlásily, že na akci nevyšlou svoje sportovce. „Pokud by někdo jako (americký) prezident (Joe) Biden řekl, že sportovci USA nemohou přijet, pak bychom mohli říct: Tak, teď je to nemožné,“ řekl zdroj The Times.

Premiér Suga dnes v reakci na zprávu britského listu v parlamentu prohlásil, že je odhodlán olympijské hry letos uskutečnit. V podobném duchu se následně vyjádřili i organizátoři akce, kteří uvedli, že se „plně soustředí“ na přípravy ve spolupráci s japonskou vládou a MOV. Vládní mluvčí Manabu Sakaj pak uvedl, že se zprávy o možném zrušení her nezakládají na pravdě.

Letní hry v roce 2024 se budou konat v Paříži, o čtyři roky později pak v Los Angeles. Rozhodnutí o tom, která země bude pořádat olympiádu v roce 2032, padne zřejmě do roku 2025.

Sázkové kanceláře stáhly sázky na olympiádu

Sázkové kanceláře v Česku v pátek ráno stáhly z nabídky sázky na konání olympijských her v Tokiu. Ještě ve čtvrtek byla varianta konání her podle bookmakerů pravděpodobnější (1,45:1), přiklánělo se k ní také 80 % sázkařů. 

„Pořadatelé velkých sportovních akcí se v uplynulém roce museli naučit fungovat i ve složité pandemické době a ukazuje se, že ač za cenu velkých kompromisů, řadu z nich uspořádat lze. V kontextu toho byli bookmakeři i sázkaři optimističtí i směrem olympiádě v Tokiu, že se hry letos uskuteční věřilo celých 80 % sázkařů. Po průlomové informaci z dnešního rána nicméně sázky musely být zastaveny a čeká se na bližší informace,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Sázky na konání olympiády stáhly z nabídky také Tipsort a Chance. „Na základě zpráv, které vyšly ve světových médiích dnes v noci, jsme sázky stáhli z důvodu ověřování dalších informací. Vzhledem k tomu, že jak MOV, tak japonská vláda tato tvrzení nepotvrdily, sázku dnes odpoledne opět vrátíme do hry,“ doplnil mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Na konání her bude podle něj vypsán kurz zhruba 2,2:1.

Olympijské hry jsou sice z pohledu společenského významu nejvýznamnější 

Olympiáda jako triumf nad covidem? Mohla by napravit ztracený rok a vrátit sport na vrchol

sportovní událostí, sázkařsky jsou však mnohem atraktivnější třeba fotbalové šampionáty. Objem sázek na velké sportovní události už delší dobu přesahuje miliardu korun. Rekordní bylo fotbalové MS 2018 v Rusku se sázkami za 2,5 miliardy korun. Na fotbalovém Euru 2016 ve Francii to bylo 1,9 miliardy korun, při předloňském MS v hokeji na Slovensku se v ČR prosázelo 1,8 miliardy. Sázky na poslední letní olympiádu v Brazílii v roce 2016 byly nižší, dosáhly necelé miliardy korun.

Podle bookmakerů se odložené fotbalové Euro letos velmi pravděpodobně uskuteční (1,15:1). „To je přece jen záležitostí jediného kontinentu. A z pohledu lokací, kde se bude konat, má v případě potřeby UEFA (evropská fotbalová asociace) prostor na dílčí improvizaci, což šanci na jeho konání proti olympiádě posiluje. Ta je největší sportovní akcí na světě, které se účastní sportovci z celé planety a je koncentrována do jednoho jediného místa. To může být rizikovým faktorem,“ dodal Šrain.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!