Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bude očkování ruskou a čínskou vakcínou dostatečné pro cestování po Evropě? EU se nemůže shodnout

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | foto: Reuters

Brusel Pět dní před zveřejněním návrhu společného „očkovacího pasu“ stojí Evropská unie před zásadní otázkou. Evropská komise řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před covidem-19 považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci.

Zatímco eurokomisařka Ylva Johanssonová v pátek řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), někteří činitelé tvrdí opak.

Mnoho zejména jihoevropských států, které spoléhají na letní návrat turistů, volá po tom, aby EU co nejdříve připravila kritéria pro jednotné digitální osvědčení, na jehož základě budou moci lidé očkovaní proti covidu-19 bez testů, karantén či dalších podmínek cestovat mezi unijními zeměmi. Brusel hodlá návrh parametrů certifikátu, který se kvůli nejednotnému pohledu zemí na jeho využití zdráhá nazývat pasem, představit příští středu.

Čínská vakcína má mít účinnost 86 procent.
Alexander Gintsburg, šéf moskevského ústavu epidemiologického a...

„Chceme vytvořit digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že máte protilátky, nebo že jste očkován vakcínou schválenou EMA,“ řekla dnes několika evropským médiím komisařka pro vnitřní záležitosti Johanssonová.

To by znamenalo, že by volnou cestu po Evropě měli bez testů či protilátek pouze lidé, kteří budou očkováni jednou ze čtyř dosud schválených vakcín vyráběných firmami Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Například Maďarsko však již začalo své obyvatele očkovat vakcínami čínské firmy Sinopharm a ruskou látkou Sputnik V. EMA začala ruskou vakcínu posuzovat minulý týden v průběžném hodnocení, které obvykle trvá několik měsíců. Čínská společnost o hodnocení ještě ani nepožádala.

O nasazení neautorizovaných vakcín se vede debata také v Česku či na Slovensku, které již Sputnik V nakoupilo.

Maďarští politici usilují, aby certifikát uznával i dosud neschválené látky, jinak by se země mohla postavit proti jeho zavedení.

Nejmenovaný činitel komise začátkem tohoto týdne agentuře Bloomberg řekl, že osvědčení bude zahrnovat i vakcíny, které byly nouzově schválené úřady jednotlivých států. Podle dnešních informací agentury Reuters současný návrh obsahuje větu, že členské země mohou podle svého uvážení v rámci certifikátu uznávat i tyto vakcíny. Právě o podobu tohoto bodu, která se do konečného návrhu může změnit, se podle informací ČTK vedou v komisi debaty. Některé země v čele s Francií jsou proti tomu, aby EU vakcíny bez společné autorizace uznávala, a proto hrozí, že se o podobě osvědčení povedou dlouhé debaty.

Komise chce do středy doladit i další potenciálně sporné detaily, například jak co nejlépe zajistit, aby certifikát nediskriminoval lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí očkovat.

Některé země jako Řecko či Rakousko již oznámily, že plánují zavést vlastní osvědčení pro vstup na své území, a pokud by se unie neshodla na jednotném certifikátu, mohou v letní sezóně platit v každé zemi jiné podmínky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...