21. března 2017 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bude sloužit očím i uším prezidenta. Ivanka Trumpová získá kancelář v Bílém domě

Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka dostane vlastní pracovnu v západním křídle Bílého domu. Oznámil to její právní zástupce a poradce pro otázky etiky Jamie Gorelick. Ačkoliv nejstarší Trumpova dcera nebude mít žádnou oficiální funkci ve vládě svého otce, získá přístup k tajným informacím.

Pětatřicetiletá Ivanka Trumpová, kterou má současný americký prezident se svou první manželkou Ivanou původem z Československa, bude mít podle Gorelicka přístup i k utajovaným informacím. K dispozici dostane také vládní komunikační přístroje.

Podle serveru Politico Trumpová nebude mít žádnou oficiální funkci a nebude pobírat za svou práci ani mzdu. Stane se i přesto faktickým zaměstnancem Bílého domu. Podle Gorelicka bude náplní její práce sloužit „očím a uším prezidenta“. Trumpová bude také poradcem svého otce Donalda Trumpa.

„Budu nadále poskytovat mému otci upřímné rady a doporučení, tak jak jsem to dělala po celý život,“ uvedla Ivanka Trumpová v prohlášení. „Protože neexistuje žádný precedent, kdy by se dospělé dítě prezidenta angažovalo, dobrovolně se podřídím etickým pravidlům, která platí pro členy vlády,“ dodala.

Ivanka Trumpová
Trumpova dcera Ivanka a její manžel.

Prezident již před nějakým časem napsal na Twitter, že jeho dcera ho „vždy tlačí k tomu, aby dělal správné věci.“

Angažovanost Trumpové v otcově administrativě však znamená potencionální konflikt zájmů. Ivanka se tak musí zbavit většiny společností, které vlastní, nebo řídí. Její právní poradce však sám přiznal, že neexistuje možnost, že by se Trumpová konfliktu zájmů vyhnula úplně.

„Jediná věc, ve které chci aby bylo jasno: Nevěříme, že by bylo možné eliminovat konflikt zájmů ve všech oblastech,“ řekl Gorelick. „Její střet zájmů je odvozen od vlastnictví značky s jejím jménem. My se snažíme jej minimalizovat, jak jen to bude možné.“

‚Ivanka shazuje odbornou kvalifikaci’

K práci Ivanky Trumpové v Bílém domě se vyjádřila i bývalá mluvčí Národní bezpečnostní rady prezidenta USA Bernadette Meehanová. Podle ní bez ohledu na střet zájmů, Trumpová jako poradce v Bílém domě snižuje hodnotu tvrdé práce.

„Měla jsem bezpečnostní prověrku a kancelář v Západním křídle. Ivanka Trumpová shazuje hodnotu odborné kvalifikace a tvrdé práci, kterou stálo mě a všechny ostatní se tam dostat,“ napsala Meehanová na Twitter.

Ivanka Trumpová seděla na setkání amerického prezidenta a německé kancléřky s...

Ivanka Trumpová seděla na setkání amerického prezidenta a německé kancléřky s podnikateli hned vedle Angely Merkelové.

Ivanka se po boku Donalda Trumpa objevuje při řadě oficiálních i neoficiálních příležitostí. Naposledy se účastnila například jednání Trumpa s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a podnikateli, či setkání prezidenta Trumpa a jeho kanadského protějšku Justina Trudeaua.

Po boku nového amerického prezidenta se často objevuje také Ivančin manžel Jared Kushner, který v Bílém domě zastává funkci poradce. Věnovat by se měl mimo jiné otázkám Blízkého východu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz