18. června 2016 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Budete malou zemí na okraji, varuje francouzský ministr Británii

Elegantní klobouk nenechala ve skříni ležet ani anglická královna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elegantní klobouk nenechala ve skříni ležet ani anglická královna. | foto: Reuters

Pokud Británie vystoupí z Evropské unie, stane se malou a nevýraznou zemí na hranicích Evropy. Řekl to francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron. Británie by podle něj také musela finančně přispívat, pokud by chtěla mít přístup na jednotný evropský trh. O budoucnosti Británie v EU rozhodnou obyvatelé v referendu, které se bude konat příští týden ve čtvrtek.

„Odchod z EU bude znamenat guernseyfikaci Spojeného království, které pak bude ve světovém měřítku malou zemí,“ řekl podle agentury Reuters Macron s odkazem na britský ostrov Guernsey v Lamanšském průlivu. Ostrov patří britské koruně, ale podobně jako ostrovy Man a Jersey formálně není součástí Spojeného království. Trojice zmíněných ostrovů není ani součástí Evropské unie.

Macron přirovnáním k ostrovu Guernsey zdůraznil, že Londýn by se rozhodnutím opustit evropský blok vydal na cestu vlastní izolace.

Francouzský ministr také řekl, že nadcházející unijní summit na konci června musí v případě brexitu, tedy odchodu Británie z EU, vyslat Londýnu jasný vzkaz o následcích, a to včetně časového harmonogramu.

Již v pátek Macron kritizoval vypsání britského referenda jako nebezpečné, neboť Britové učinili ze zbytku unie zajatce. Varoval také, že i ostatní země by mohly vypsat podobné plebiscity, čemuž je nutné zabránit přehodnocením směru, kterým unie směřuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz