21. května 2019 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Budou čelit velké síle.' Trump pohrozil Íránu, je prý ale ochoten i jednat

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Washinghton Použitím „veliké síly“ pohrozil americký prezident Donald Trump Íránu, pokud by se Teherán pokusil ohrozit zájmy Spojených států na Blízkém východě. Šéf Bílého domu ale zároveň uvedl, že je s Íránem ochoten i jednat, v úterý o tom informovala agentura AP.

„Pokud něco udělají, budou čelit veliké síle,“ řekl Trump novinářům před odletem na mítink v Pensylvánii. Zároveň ale dodal, že Spojené státy nyní nemají informace o tom, že by Teherán něco chystal.

Americký prezident Írán označil za stát, který je vůči Washingtonu „nepřátelský“, a za jedničku mezi těmi, kdo vyvolávají terorismus.

20.května 2019 v 19:30, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 07:25

....Iran will call us if and when they are ever ready. In the meantime, their economy continues to collapse - very sad for the Iranian people!

Až budou připraveni, je Trump nicméně podle svých slov ochoten s Íránci vést i jednání. Nyní se žádné rozhovory nekonají, zdůraznil prezident.

Trump už v neděli na Twitteru pohrozil Íránu 

zničením. Na počátku května uvalil americký prezident na Teherán nové ekonomické sankce a jeho vláda oznámila zvýšení vojenské přítomnosti USA v oblasti Perského zálivu. Teherán označil kroky USA za „psychologickou válku“ a „politické hry“. Dal také najevo, že nemá zájem válčit, přičemž ale Washington varoval, aby si nedělal iluze o možnosti na Írán zaútočit.

Najdete na Lidovky.cz